Trzy najważniejsze sygnały z rynków surowcowych

Przedstawiamy listę wybranych, najważniejszych w ostatnim miesiącu sygnałów z rynków towarowych.

Styczeń stał na rynkach surowców pod znakiem odrabiania strat z końca 2018 r. Zdaniem specjalistów tylko w przypadku części towarów zwyżki mogą okazać się trwałe. W raporcie o perspektywach rynków surowcowych analizujemy najważniejsze sygnały rynkowe. Oto trzy wybrane spośród nich.

1. Nowe sankcje nie wstrząsną ropą

Nałożenie przez USA sankcji na import ropy z Wenezueli, gdzie reżim Nicolása Madury tłumi protesty opozycji, nie miało do tej pory większego wpływu na notowania surowca. Sankcje wpłyną na kierunki dostaw, jednak nie zmienią relacji globalnego popytu i podaży. W odróżnieniu od restrykcji nałożonych na Iran, obostrzenia wobec Wenezueli dotyczą tylko amerykańskich rafinerii. Mimo to przed końcem roku produkcja ropy w pogrążonym w chaosie kraju spadnie do 1 mln baryłek dziennie, zapowiada Mike Wittner z banku Société Générale.

2. Wołowina na cenzurowanym

Choć polskie władze sanitarne zapewniają, że nie odkryły śladów zagrożenia, to ze względów ostrożności w kraju wycofano 9,5 tony mięsa. Sprawa może też dotyczyć 2,5 tony towaru wyeksportowanego do nawet kilkunastu krajów, przyznaje główny lekarz weterynarii. Po emisji reportażu „Superwizjera” TVN będąca ważnym dostawcą wołowiny Polska spotkała się w krajach UE z krytyką procedur bezpieczeństwa żywności, a to może uderzyć w eksport.

3. Kopalnia miedzi schodzi pod ziemię

Eksport koncentratu miedzi z indonezyjskiej kopalni Grasberg, drugiej pod względem wydobycia na świecie, spadnie w tym roku o 83 proc. Kopalnia przechodzi z wydobycia odkrywkowego na podziemne i w tym czasie skupi się na zaopatrywaniu powiązanej z nią kapitałowo huty miedzi. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wydobycie powróci do wcześniejszego poziomu w 2022 r.

Więcej o bieżących sygnałach i tendencjach na rynkach surowcowych znajdziesz w styczniowym raporcie SpotDaty Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy