Trzy najważniejsze tendencje na rynkach surowcowych

Przedstawiamy listę wybranych tendencji na rynkach towarów w ostatnim miesiącu.

Dla inwestorów surowcowych wydarzeniem miesiąca było wznowienie przez Donalda Trumpa wojny handlowej, co większość najpłynniejszych rynków z tej grupy przypłaciła silną przeceną. Ekonomiści ostrzegają, że wprowadzanie kolejnych ceł może podkopać szanse na nadejście globalnego ożywienia. Według ekspertów notowania niektórych towarów mogą być już blisko dna, podczas gdy inne zagrożone są dalszą wyprzedażą. Którym z nich bliżej do pierwszej, a którym do drugiej grupy? O tym piszemy w raporcie SpotDaty Research o perspektywach rynków towarowych. Poniżej znajdziecie trzy wybrane tendencje z tych rynków z ostatniego miesiąca.

Miedź zakładnikiem w wojnie handlowej

Ceny miedzi spadły najniżej od 2016 r., po tym jak Donald Trump wrócił do wojny handlowej, ogłaszając nowe cła na towary z Chin. Według brokera Marex Spectron późniejsze przyzwolenie Pekinu na osłabienie juana poza pułap 7,00 CNY za dolara dodatkowo grozi wojną walutową. Już i tak najniższą od kryzysu finansowego prognozę globalnego wzrostu jeszcze bardziej obciął MFW. Według instytucji błędy w polityce — wojna handlowa i brexit — mogą podkopać szanse na odbicie globalnego wzrostu gospodarczego od dna. Na tym ucierpiałaby wrażliwa na koniunkturę miedź. Prognozę cen na 2019 r. obniżyła chilijska agencja Cochilco, a nastrojów poprawić nie zdołały szacunki ośrodka ICSG, według którego od stycznia do kwietnia deficyt na globalnym rynku miedzi był 2,5 raza wyższy niż przed rokiem.

ASF szansą dla producentów wołowiny

Pomór świń trwale popchnie Chińczyków w stronę wołowiny, ocenia jej brazylijski producent Minerva. ASF budzi u konsumentów obawy o zdrowie, a zmniejszając produkcję wieprzowiny, winduje jej ceny. W czerwcu import wołowiny przez konsumujące najwięcej mięsa na świecie Państwo Środka skoczył o 61 proc., a już wcześniej jej popularności sprzyjał wzrost liczebności chińskiej klasy średniej.

Amerykańscy farmerzy na celowniku Pekinu

Donald Trump ogłosił wsparcie dla farmerów, którzy ucierpią na chińskim odwecie za nowe cła, jednak amerykańskie rolnictwo i tak nie wyjdzie z tego bez szwanku. Przerzucanie przez Chiny do innych krajów zamówień m.in. na soję, wieprzowinę i bawełnę może sprawić, że USA trwale stracą udziały rynkowe. Przykładowo eksport soi z USA spadł w zakończonym sezonie o 20 proc., a eksport argentyński i brazylijski łącznie wzrosły o 10 proc. Aby zaspokoić chiński popyt, areały zasiewów soi w Brazylii rosną, a dzięki związanym z tym inwestycjom zdolności produkcyjne kraju samby trwale wzrosną.

Artykuł powstał na podstawie jednego z 10 cyklicznych raportów centrum analiz SpotData, w których sygnalizujemy oraz analizujemy szanse i zagrożenia biznesowe. W skład SpotData Research wchodzą trzy moduły tematyczne: analizy makro, mapa ryzyka oraz monitoring branżowy. Teraz możesz subskrybować SpotData Research razem z „Pulsem Biznesu” w nowym pakiecie Premium+.

Więcej na: pb.pl/ subskrypcja/premium- -plus. Jeśli jesteś już czytelnikiem „PB” i chcesz wzbogacić swój pakiet o dostęp do cyklicznych raportów, wyślij wiadomość na adres prenumerata@pb.pl lub zadzwoń pod numer 22 333 98 32.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy