Tusk: chińskie propozycje dla Europy Środkowej - imponujące

PAP
26-04-2012, 13:19

Imponującymi nazwał premier Donald Tusk propozycje szefa rządu Chin Wen Jiabao, które mają zintensyfikować współpracę z Europą Środkową. Tusk zapewnił, że Warszawa jest gotowa uczestniczyć we współfinansowaniu współpracy Chin z naszym regionem.

"Panie premierze, jest pan wśród przyjaciół, którzy z życzliwością spoglądają na rosnącą międzynarodową rolę Chin. Zapraszam pański rząd i towarzyszących panu przedsiębiorców do skutecznego wykorzystywania potencjału współpracy z krajami Europy Środkowej" - zwrócił się Tusk do Wen Jiabao podczas spotkania z 15 szefami i wiceszefami rządów państw z Europy Środkowej i Południowej, które odbywa się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tusk podkreślił, że liczy na jeszcze większą otwartość Chin za produkty i usługi z naszego regionu. "Jestem pewien, że dzisiejsze Forum Gospodarcze i nasze spotkanie otworzy nowe perspektywy dobrej współpracy" - dodał szef polskiego rządu.

Wcześniej podczas Forum Gospodarczego w Warszawie Wen Jiabao zadeklarował m.in., że Chiny będą współpracować z krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej przy zwiększaniu wymiany handlowej. "Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku" - zapowiedział Wen Jiabao.

Jak podkreślił, Chiny doceniają zastrzeżenia krajów europejskich dotyczące nierównowagi handlowej i są gotowe do importowania większej liczby towarów z tego regionu i do ułatwienia uczestnictwa w wystawach i targach handlowych w Chinach. Wen zapewnił też, że Chiny wyślą misje inwestycyjne i promocyjne do regionu europejskiego w najbliższej przyszłości. Według Wen Jiabao jego kraj będzie zachęcać swoje firmy do tworzenia specjalnych stref technologicznych i ekonomicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Tusk nazwał deklaracje Wen Jiabao "niezwykle perspektywicznymi". "To naprawdę imponujące propozycje. Chcę zapewnić pana premiera, że Warszawa jest gotowa uczestniczyć we współfinansowaniu i organizowaniu przestrzeni dla tej współpracy" - zapewnił szef polskiego rządu.

Wśród zaproszonych na spotkanie gości są premierzy z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier oraz wicepremierzy z Albanii i Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Tusk: chińskie propozycje dla Europy Środkowej - imponujące