Tusk: Polska filarem produkcyjno-usługowym Europy

PAP
opublikowano: 26-04-2012, 10:48

Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy - powiedział w czwartek w Warszawie premier Donald Tusk podczas Forum Gospodarczego Polska - Europa Środkowa - Chiny.

Tusk mówił, że spotkanie z premierem Chin Wen Jiabao (przybywającym od środy w Polsce) ma na celu m.in. ożywienie i wzmocnienie relacji gospodarczych między Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami, które - jak dodał - "stają się znakiem sukcesu gospodarczego dla całego świata".

Tusk podkreślił, że do spotkania z Wen Jiabao w Polsce dochodzi w szczególnym okresie - najgłębszego od dziesięcioleci kryzysu finansowego. Zaznaczył jednocześnie, że mimo kryzysu Polska zachowała stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy.

"Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich. Dzięki tym czynnikom Polska stała się filarem produkcyjno-usługowym Europy" - ocenił szef rządu.

Europa Środkowa i Polska to atrakcyjny region dla inwestycji, w tym inwestycji z Chin - powiedział w czwartek premier Donald Tusk podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny, zorganizowanego z okazji wizyty w Polsce premiera Chin Wen Jiabao.

Tusk podkreślił, że obecność ma forum premiera Chin świadczy o strategicznym położeniu Polski. "Potencjał Europy Środkowej powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjni dla inwestycji - mam przekonanie, że po dzisiejszym spotkaniu - coraz częściej dla inwestycji chińskich" - powiedział szef polskiego rządu.

"Podobnie jak rośnie znaczenie Chin dla światowej gospodarki i polityki, tak rośnie znaczenie krajów Europy Środkowej w Unii Europejskiej i na kontynencie europejskim" - ocenił Tusk.

"Celem naszego spotkania jest pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów. To ogromne wyzwanie" - dodał polski premier.

Donald Tusk, fot. Bloomberg
Donald Tusk, fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane