Tusk: wyjście Grecji ze strefy Schengen nic by nie dało

PAP
opublikowano: 16-02-2016, 16:44

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zdecydowanie odrzucił we wtorek pomysł wykluczenia Grecji ze strefy Schengen, wskazując, że w żadnym razie nie przyczyniłoby się to do złagodzenia kryzysu migracyjnego.

"Grecja nie sprowokowała kryzysu wokół uchodźców" - powiedział Tusk na konferencji prasowej po spotkaniu z greckim premierem Aleksisem Ciprasem w Atenach. Dodał, że jej ewentualne wyjście ze strefy Schengen nie rozwiązałoby ani jednego z łączących się z tym kryzysem problemów.

"Wykluczenie nie zakończy wojny w Syrii i niczego nie zmieni w fakcie, że celem uchodźców jest Europa. Kryzys wokół uchodźców prowadzi Europę do jej granic; pokazuje, co Europa może wytrzymać" - dodał Tusk. Obaj wraz z Ciprasem zaapelowali do wspólnego poczucia Unii Europejskiej, gdyż tylko w ten sposób da się przezwyciężyć kryzys.

"Musimy wspólnie chronić granice Unii Europejskiej" - powiedział Tusk, nawiązując do stałego napływu uchodźców z Turcji do Grecji przez Morze Egejskie. Cipras wezwał UE do wypełnienia jej zobowiązań, w tym rozdzielenia uchodźców między poszczególne państwa, co dotąd prawie się nie odbywa.

Minister obrony Grecji Panos Kammenos oświadczył na konferencji prasowej we wtorek rano, że cztery z pięciu rozmieszczonych na greckich wyspach ośrodków rejestrowania uchodźców (hotspotów) są w pełni gotowe do działania. Chodzi tu o placówki na wyspach Lesbos, Leros, Chios i Samos, natomiast hotspot na wyspie Kos ma być uruchomiony w najbliższych dniach.

Gotowy do funkcjonowania jest także pierwszy z dwóch położonych na greckim lądzie stałym ośrodków rozdzielania (relocation centers) w Szisto koło Aten, który może przyjąć do 4 tys. uchodźców. Drugi taki ośrodek ma powstać do końca lutego koło Salonik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu