TVN liczy na dobrą cenę za Onet

MEW
opublikowano: 14-05-2012, 00:00

Szef Onetu liczy, że współpraca z Axel Springer pozwoli portalowi utrzymać pozycję lidera na rynku i zwiększyć rentowność.

Przejęcie Onetu przez Ringier Axel Springer nie będzie nakierowane na cięcie kosztów, ale na wykazanie efektów synergii — mówił na piątkowej konferencji prasowej Markus Tellenbach, prezes grupy TVN.

Spółka za wszelką cenę próbuje uspokoić pracowników, którzy i tak od wielu miesięcy są zaniepokojeni perspektywą zmiany właściciela w spółce, przez lata uważanej za strategiczną i mocno rozwojową część grupy.

— Chcemy utrzymać i wzmocnić pozycję najsilniejszej platformy informacyjno-rozrywkowej na rynku. Współpraca z Ringier Axel Springer ma doprowadzić do zwiększenia przychodów i zwiększyć bezwzględne wartości osiąganej przez nas EBITDA. O poprawę rentowności mierzonej w proporcji do przychodów trudno mówić, bo i tak jest już bardzo wysoka — mówi Robert Bednarski, prezes Onetu.

Silna pozycja portali horyzontalnych, jak Onet, to specyfika polskiego rynku, unikat na skalę światową. Analitycy spodziewają się, że ich pozycja na rynku będzie maleć. W pierwszym kwartale tego roku przychody Onetu spadły (o 3 proc.) — po raz pierwszy na przestrzeni 2,5 roku. Spółka tłumaczy to słabszym rynkiem reklamowym. To spowodowało spadek EBITDA o 7 proc. z marżą EBITDA na poziomie 32 proc. — Axel Springer ma szerokie portfolio produktów, głównie obecnych w segmencie prasowym, niektóre w multimedialnym — od „Newsweeka” i „Forbesa” poprzez „Top Gear” czy „Przegląd Sportowy” po „Fakt”. Chcemy połączyć te brandy z możliwościami dotarcia Onetu. To bardzo silna podstawa do synergii — mówi Robert Bednarski. Markus Tellenbach wyjaśnił w piątek, że Ringier Axel Springer ma kupić 75 proc. akcji Onetu — wcześniej spekulowano, że spółki mogą próbować stworzyć joint venture.

Pieniądze ze sprzedaży spółka chce przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Markus Tellenbach szacuje, że na koniec tego roku wskaźnik długu netto może spaść do 3 razy EBITDA z obecnego poziomu 4,1 razy EBITDA.

— Możliwa jest wysoka wycena Onetu, która powinna nas usatysfakcjonować tak, byśmy uzyskali pełną wartość za spółkę — mówi Markus Tellenbach, który wycenia Onet w księgach na prawie 1,4 mld zł.

Ringier Axel Springer, który ma wyłączność na negocjacje do końca maja, prowadzi teraz w firmie due diligence. TVN liczy, że na przełomie maja i czerwca podpisze umowę sprzedaży Onetu, a zamknie transakcję na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu