Uber chce 10 mld USD z IPO

opublikowano: 10-04-2019, 11:30

Uber Technologies, amerykański gigant segmentu usług przewozowych (parataksówkowych) zamierza w ramach pierwotnej oferty publicznej (IPO) sprzedać akcje o wartości 10 mld USD. W najbliższy czwartek ma być ogłoszona publiczna rejestracja oferty.

Wielkość oferty stawia ją w pierwszej lidze podobnych sprzedaży akcji przez spółki technologiczne. Będzie to największa oferta od czasu IPO chińskiego giganta e-commerce Alibaba Group Holding z 2014 r. 

Uber
Zobacz więcej

Uber fot. Toby Melville_Reuters_Forum

Uber dąży do wyceny na poziomie od 90 do 100 mld USD, na co wpływ mają słabe wyniki notowań akcji mniejszego rywala Lyft'a po jego debiucie pod koniec zeszłego miesiąca. Bankierzy inwestycyjni są większymi optymistami niż sama spółka i twierdzą, że Uber może być wart nawet 120 mld USD. Tymczasem na rynku pozyskiwania prywatnych funduszy spółka wyceniona została na 76 mld USD. 

Według agencyjnych źródeł, większość sprzedawanych akcji pochodziłaby z nowej emisji, zaś resztę zaoferują dotychczasowi udziałowcy. Źródła dodają, że Uber planuje na czwartek rejestrację IPO w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a w tygodniu z 29 kwietnia ruszyć z roadshow dla inwestorów, by wycenić swoje IPO. Debiut na giełdzie w Nowym Jorku spodziewany jest na początku maja.

W 2018 r. Uber osiągnął przychody w kwocie 11,3 mld USD, podczas gdy rezerwacje brutto z przejazdów wyniosły 50 mld USD dolarów. Firma odnotowała jednak stratę rzędu 3,3 mld USD bez uwzględniania zysków pochodzących ze sprzedaży jednostek biznesowych w Rosji i Azji Południowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

IPO , Uber