Uber ogłosił widełki cenowe akcji w IPO

opublikowano: 26-04-2019, 13:17

Uber Technologies poinformował, że chce pozyskać ze sprzedaży akcji nawet 10,35 mld USD, donosi Reuters.

W przekazanych w piątek regulatorowi dokumentach Uber poinformował, że będzie sprzedawał akcje w pierwotnej ofercie publicznej po 44-50 USD. Oznacza to wycenę spółki na poziomie nawet 91,5 mld USD. Uber zaoferuje 180 mln akcji, a jego inwestorzy dalsze 27 mln.

Amerykański gigant parataksówkowy poinformował jednocześnie, że w pierwszym kwartale miał ok. 1 mld USD straty przy ok. 3 mld USD przychodów.

91,5 mld USD wyceny Ubera to więcej niż wynosi wartość wielu znanych spółek, m.in. DowDuPont, General Electric czy Caterpillar, a w branży finansowej Morgan Stanley czy BlackRock.

Aswath Damodaran, profesor z Uniwersytetu Nowego Jorku, ekspert w dziedzinie wyceniania spółek mówił przed publikacją widełek w IPO Ubera, że ostatnie doniesienia o szacowanej wartości firmy budzą jego niepokój.

- Trochę jestem zaniepokojony Uberem wartym 100 mld USD – powiedział w CNBC. – Myślę, że zarówno Lyft, jak i Uber, walczą z przekształceniem wzrostu przychodów na zysk. Zatem wyceniamy na 100 mld USD spółkę, która wciąż nie ma gwarantującego rentowność modelu biznesowego. To straszne – dodał.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy