UBS: nie liczcie na bardziej stromą krzywą rentowności

opublikowano: 16-01-2018, 10:26
aktualizacja: 16-01-2018, 10:29

Rentowność obligacji rządowych wzrosła w ubiegłym tygodniu, ale UBS zaleca, aby nie spodziewać się wzrostu stromizny krzywej rentowności w najbliższej przyszłości.

Rentowność obligacji 10-letnich USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do najwyższej wartości od marca po tym, jak Bloomberg wystraszył rynek doniesieniami, że Chiny rozważają spowolnienie, a nawet wstrzymanie zakupów amerykańskiego długu.

Wzrost rentowności obligacji zaczął się jeszcze wcześniej po tym jak Bank Japonii lekko zredukował skalę zakupów obligacji o dłuższym terminie wykupu.

- Nie spodziewamy się, że długi koniec krzywej wzrośnie jeszcze znacząco powyżej poziomu, na którym obecnie się znajduje – stwierdził Mark Haefele z UBS Wealth Management.

Przypomniał, że lekki wzrost inflacji i świadomość, że Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie zwiększała stopy, będą powodować wypłaszczenie krzywej.

- Nie widzimy dramatycznego wzrostu inflacji lub gwałtownego przyspieszenia wzrostu, które mogłyby spowodować znaczne jej wystromienie krzywej – podkreślił Haefele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane