UBS Warburg obniżył do NEUTRALNIE udział polskich akcji w portfelu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 04-07-2001, 11:04

Bank inwestycyjny UBS Warburg zrezygnował z przeważenia polskich akcji w portfelu rynków wschodzących. Czerwcowy raport zaleca NEUTRALNY stosunek do polskich papierów. Przyczyną decyzji analityków są niepokojące informacje makroekonomiczne, słabe wyniki kwartalne spółek oraz liczne problemy akcjonariuszy mniejszościowych.

Wcześniejsze korzystne opinie banku o polskiej giełdzie opierały się na trzech zewnętrznych filarach: perspektywie wzmocnienia euro, stabilnego wzrostu gospodarczego w UE i spadku cen ropy naftowej. Wszystkie te czynniki na razie zachowują się niezgodnie z prognozami. Rzutuje to na wzrost PKB w Polsce, którego prognoza na ten rok została obniżona przez UBS Warburg z 3,5 do 2,7 proc.

Spowolnienie gospodarcze widoczne jest w sektorze bankowym. Podmiotom finansowym nie pomaga RPP (raport nie uwzględniał jeszcze ostatniej redukcji stóp), chociaż bank prognozuje obniżenie podstawowej stopy procentowej do 14 proc. przed końcem roku. Z banków jedynie Pekao daje duże szanse na poprawę wyników finansowych. Problemem WBK są rezerwy, PBK – słaba kontrola kosztów, a BRE – wysychające źródło przychodów z bankowości inwestycyjnej.

UBS Warburg jest nadal zaniepokojony tematyką tzw. corporate governance. Ostatnie zamieszanie w Banku Śląskim, Okocimiu i Stomilu dowodzą, że w Polsce nadal nierespektowane są interesy akcjonariuszy mniejszościowych. Dzieje się tak, mimo że KPWiG oraz GPW dysponują koniecznymi do tego instrumentami. Sytuacja powinna jednak ulegać poprawie wraz z większym zaangażowaniem funduszy emerytalnych w rodzime papiery.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / UBS Warburg obniżył do NEUTRALNIE udział polskich akcji w portfelu