UE: Blair namawia do porozumienia w sprawie budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 20:38

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair dyskutował w czwartek w Tallinie z  premierami Estonii, Litwy i Łotwy kontrowersyjne propozycje cięć w budżecie UE apelując o osiągnięcie porozumienia z innymi członkami Unii do przyszłego tygodnia.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair dyskutował w czwartek w Tallinie z  premierami Estonii, Litwy i Łotwy kontrowersyjne propozycje cięć w budżecie UE apelując o osiągnięcie porozumienia z innymi członkami Unii do przyszłego tygodnia.

    Wielka Brytania sprawuje do końca tego roku przewodnictwo w UE.

    Blair powiedział, że brytyjska propozycja będzie oznaczać "generalnie niższy poziom budżetu", w tym mniej pieniędzy na dotacje rolne, lecz odmówił podania szczegółów.

    Zdaniem Blaira, najlepsze byłoby porozumienie, które zawierałoby fundamentalną przebudowę unijnego budżetu tak, "byśmy w przyszłości wydawali na te rzeczy, które naprawdę będą mieć wpływ na przyszłość naszych krajów: dynamizm, innowacje i dobrobyt".

    Associated Press podkreśla, że proponowanym przez Brytyjczyków cięciom w budżecie Unii na lata 2007-2013 zdecydowanie sprzeciwiają się nowi członkowie Unii.

    Blair udzielił wypowiedzi dziennikarzom po spotkaniu z premierami: Estonii - Andrusem Ansipem, Litwy - Algirdasem Brazauskasem  i Łotwy - Aigarsem Kalvitisem.

    Gospodarz spotkania premier Estonii apelował o pomoc ze strony starszych, bogatszych członków Unii. Powiedział, że rozszerzenie Unii w ubiegłym roku było wielkim sukcesem i biedniejsze kraje członkowskie liczą na solidarność w organizacji.

    Wyraził nadzieję, że unijny budżet na lata 2007-2013 zostanie przyjęty najszybciej jak to możliwe.

    W piątek Blair ma się spotkać w sprawie budżetu w Budapeszcie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

    Brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw zapowiedział w czwartek, że w poniedziałek po południu Wielka Brytania opublikuje "propozycje do dyskusji". Dyskusja ma być prowadzona na poświęconym budżetowi specjalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w przyszłą środę.

    Według nieoficjalnych doniesień, Wielka Brytania zaproponuje w poniedziałek zmniejszenie łącznej puli wydatków budżetu UE do 846 mld euro z proponowanych wcześniej przez Luksemburg 871 mld, głównie poprzez zredukowanie o 10 procent pomocy regionalnej przeznaczonej dla nowych państw członkowskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane