UE: ceny aut wciąż się różnią

Inga Rosińska
opublikowano: 24-07-2001, 00:00

UE: ceny aut wciąż się różnią

Ceny samochodów w Unii Europejskiej nadal różnią się znacznie, zależnie od kraju, w którym są sprzedawane. Najdroższe pojazdy są Wielkiej Brytanii, najtańsze — w Grecji.

Komisja Europejska znów przebadała ceny samochodów w krajach Wspólnoty. Z sondażu wynika, że w najgorszej sytuacji są Brytyjczycy. Na Wyspach ceny samochodów trochę spadły, ale i tak pozostały najwyższe w całej Unii. Nie pomógł nawet spadek kursu funta wobec euro.

Na kontynencie najwyższe ceny panują w Niemczech i Austrii. Cena tego samego samochodu — zależnie od kraju — może różnić się aż o jedną piątą. Na 81 przebadanych modeli w Niemczech aż w 46 przypadkach przewyższa o więcej niż 20 proc. cenę tego samego modelu w przynajmniej jednym kraju należącym do strefy euro. Najniższe ceny samochodów są w Grecji, Finlandii, Hiszpanii, Holandii i Danii.

KE ze zdziwieniem zauważa, że różnice są znacznie większe w segmencie samochodów o małej pojemności silnika. KE przebadała modele produkowane przez 17 firm europejskich i 8 japońskich.

Mario Monti, komisarz ds. konkurencji, ostrzega producentów, że Bruksela przygotowuje się do kontrofensywy i zamierza przygotować nowe ramy prawne dla sprzedaży samochodów, które pozwolą KE na zapobieganie podobnym praktykom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Inga Rosińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

KE , Ceny , Cena , Kraj , Kraje

Puls Biznesu

Świat / UE: ceny aut wciąż się różnią