Czytasz dzięki

UE-Chiny: Piąty dzień rozmów w Pekinie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 07:17

Poniedziałek jest piątym dniem rozmów unijno-chińskich, prowadzonych w Pekinie w sprawie odblokowania w unijnych składach celnych wielu milionów sztuk chińskich tekstyliów.

Poniedziałek jest piątym dniem rozmów unijno-chińskich, prowadzonych w Pekinie w sprawie odblokowania w unijnych składach celnych wielu milionów sztuk chińskich tekstyliów.

    Jak do tej pory rokowania nie przyniosły konkretnych rezultatów - w niedzielę unijny komisarz ds.handlu Peter Mandelson zapowiedział jednak przedstawienie w poniedziałek rządom państw UE nowych propozycji w sprawie; apelował jednocześnie do państw UE o zgodne poparcie jego inicjatywy.  Rzecznik Mandelsona zasugerował, że propozycje mają polegać na częściowym włączeniu zablokowanych w unijnych portach i hurtowniach tekstyliów do przyszłorocznych kwot importowych oraz włączenie tych towarów do niewykorzystanych limitów w przypadku wyrobów tekstylnych, nie objętych unijnymi kwotami.

    Unia Europejska przed dwoma miesiącami zawarła z Chinami porozumienie o wprowadzeniu limitów na import do Unii dziesięciu kategorii chińskich tekstyliów. Była to reakcja na zalew chińskiej odzieży, wywołany  zniesieniem w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO) od 1 stycznia kwot importowych.

    Zatrzymanie chińskich towarów w magazynach celnych podzieliło kraje "25". Cztery z nich - Niemcy, Holandia, Dania i Szwecja - zaapelowały o zniesienie limitów. Tymczasem inne - jak Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia - domagają się większych restrykcji i ochrony własnej produkcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane