UE: Kompromis w sprawie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 18:00

Austria, przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej, zaproponowała w piątek kompromis, który ma pozwolić wyjść z próżni prawnej w związku ze stosowaniem od początku roku przez niektóre stare kraje członkowskie obniżonych stawek VAT bez faktycznych podstaw prawnych.

Austria, przewodnicząca w tym półroczu Unii Europejskiej, zaproponowała w piątek kompromis, który ma pozwolić wyjść z próżni prawnej w związku ze stosowaniem od początku roku przez niektóre stare kraje członkowskie obniżonych stawek VAT bez faktycznych podstaw prawnych.

    Mogą na tym skorzystać nowe kraje członkowskie, w tym Polska.

    31 grudnia zeszłego roku minął okres, kiedy dziewięć starych krajów miało prawo stosować obniżone stawki na niektóre rodzaje usług. Przed końcem roku kraje nie zdołały podjąć decyzji w sprawie przedłużenia tego okresu, więc od 1 stycznia stosują obniżone stawki bez podstaw prawnych. Komisja Europejska dała do zrozumienia, że przymknie na to oko i nie będzie wymagała obłożenia tych usług stawką podstawową, która nie może być niższa niż 15 proc.

    Jednak w tym tygodniu komisarz UE ds. podatków i unii celnej Laszlo Kovacs postanowił wzmóc presję i zażądał nowego porozumienia na najbliższym spotkaniu ministrów finansów we wtorek w Brukseli, podkreślając, że dłużej nie będzie tolerował samowoli państw. Teoretycznie KE ma w zanadrzu cały arsenał środków, łącznie z oddaniem sprawy do unijnego trybunału w Luksemburgu.

    Austriacki kompromis zmierza do tego, by zaproponować przedłużenie możliwości stosowania obniżonych stawek do końca 2010 roku, co zasadniczo spełnia postulaty poszczególnych państw. Jednak dokument mówi tylko o usługach o tzw. wysokim nakładzie pracy ręcznej, w tym pracach remontowych, ale nie wymienia działalności gastronomicznej.

    Tymczasem objęcie restauracji obniżoną stawką to główny postulat Francji, do którego realizacji osobiście zobowiązał się prezydent Jacques Chirac, argumentując, że będzie to impulsem do rozwoju branży restauracyjno-hotelarskiej. Głównym oponentem pozostają Niemcy, które obawiają się takich samych żądań ze strony swoich restauratorów. Nowy rząd Angeli Merkel zapowiedział zresztą, że w ramach stawiania swojej gospodarki na nogi od 2007 roku zwiększy podstawową stawkę VAT z 16 do 19 proc. Francja zapowiada walkę do końca.

    Dla nowych krajów spór między starymi krajami członkowskimi jest o tyle ważny, że może być okazją do przedłużenia ich okresów przejściowych pozwalających na stosowanie obniżonych stawek VAT. W Polsce dotyczy to m.in. usług budowlanych i gastronomicznych, książek i czasopism specjalistycznych oraz nieprzetworzonych produktów i usług rolnych.

    Odpowiednie zapisy znalazły się w traktacie akcesyjnym, ale przestaną obowiązywać z końcem 2007 roku. Ponieważ do przyjęcia we wtorek porozumienia potrzebna jest jednomyślność krajów członkowskich, polscy dyplomaci nie ukrywają, że liczą na załatwienie "przy okazji" przedłużenia tych okresów.

    O ile - pozostaje do uzgodnienia podczas negocjacji, ale Polska powtarza, że chce być traktowana na równi z innymi krajami.

    Wiadomo natomiast, że nie może być mowy o wydłużeniu listy towarów objętych zredukowanym podatkiem VAT, bowiem - jak powiedział PAP jeden z dyplomatów - grozi to otwarciem puszki Pandory. "Ze wszystkich krajów posypałyby się niemożliwe do spełnienia żądania. Tak naprawdę żadna ze stolic tego nie chce" - dodał dyplomata. Dlatego nie wchodzi w grę na przykład w przypadku Polski objęcie zredukowanym VAT-em artykułów dziecięcych.

    Austria także daje do zrozumienia, że nie widzi możliwości wpisania na listę nowych towarów i usług (czyli na przykład restauracji we Francji), ale zapewnia, że nie traci wiary w zawarcie porozumienia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane