UE ma skuteczny sposób osłabienia eksportu rosyjskiej ropy

opublikowano: 04-05-2022, 17:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Unia Europejska chce wyjść poza embargo na import rosyjskiej ropy i dlatego proponuje zakaz ubezpieczania jej morskiego transportu, informuje Bloomberg.

UE proponuje wprowadzenia w ramach pakietu sankcji zakazu świadczenia usług europejskim statkom i spółkom, w tym ubezpieczeniowym, w obszarze globalnego transportu rosyjskiej ropy i produktów naftowych, informuje Bloomberg powołując się na projekt do którego dotarł.

Agencja zauważa, że takie rozwiązanie może dramatycznie osłabić zdolność Rosji do eksportowania ropy drogą morską. Przypomina, że 95 proc. ubezpieczeń tankowców na świecie realizowane jest przez londyńską organizację International Group of P&I Clubs, która podlega europejskiemu prawu. Bez możliwości skorzystania z tych usług Rosja i jej klienci będą mieli wielką trudność ze znalezieniem dla nich alternatywy. Bloomberg przypomina, że historia pokazała już skuteczność odcięcia możliwości ubezpieczenia morskiego transportu ropy w przypadku Iranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane