UE wyraża zaniepokojenie rosyjsko-algierską współpracą w dziedzinie gazu

opublikowano: 25-01-2007, 16:32

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs wyraził zaniepokojenie rozwojem współpracy między Rosją i Algierią w dziedzinie wydobycia i sprzedaży gazu.

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs wyraził w czwartek zaniepokojenie rozwojem współpracy między Rosją i Algierią w dziedzinie wydobycia i sprzedaży gazu i zażądał wyjaśnień w tej sprawie.

Oba kraje pokrywają 35 proc. zapotrzebowania UE na surowiec.

Piebalgs zaznaczył, że Komisja Europejska nie została poinformowana o szczegółach porozumień, zawartych podczas niedawnej wizyty w Algierii rosyjskiego ministra przemysłu i energetyki Wiktora Christienki.

"Obaj nasi partnerzy powinni wyjaśnić, jakie mają zamiary i jakie będą konsekwencje ich współpracy dla europejskich odbiorców. Oczekujemy pełnej przejrzystości w tej sprawie" - powiedział komisarz na konferencji prasowej.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, czy obawia się zmowy Rosji i Algierii, by podzielić się europejskim rynkiem gazu i wspólnie dyktować ceny. "Takie porozumienie co do ograniczenia produkcji albo cen miałoby z pewnością konsekwencje dla UE" - powiedział Piebalgs, przypominając "ryzyko, jakie zawsze występuje w sytuacji dostawcy-monopolisty".

Piebalgs zapowiedział, że sprawa zostanie poruszona w kontaktach z Algierią i Rosją, ale na razie "nie ma potrzeby pilnego działania".

Tematami rozmów Christienki w Algierze była m.in. eksploatacja złóż gazowych i zacieśnienie współpracy spółek gazowych Rosji i Algierii - Gazpromu i Sonatrachu - "w różnych dziedzinach, w tym obrocie skroplonym gazem ziemnym (LNG)" - podała algierska agencja APS.

Oba koncerny mają wspólnie eksploatować nowe złoże w prowincji Illizi na południu Algierii. Szacowany koszt inwestycji to 3 do 4 mld dolarów.

Według komunikatu strony rosyjskiej, "nadrzędnym celem Rosji jest rozwój dwustronnej współpracy we wszystkich fazach, począwszy od poszukiwań, po eksploatację, transport aż do sprzedaży".

Algieria jest czołowym dostawcą gazu do UE. Kraj ten jest na liście potencjalnych dostawców LNG dla projektowanego w Świnoujściu gazoportu.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane