Ukraina: niemal 138 mld USD sięgnęły straty w infrastrukturze w wyniku rosyjskiej inwazji

  • PAP
opublikowano: 25-01-2023, 12:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ostatnim miesiącu 2022 roku łączna wartość szkód spowodowanych przez rosyjską inwazję na Ukrainę wzrosła o prawie 2 miliardy dolarów i obecnie wynosi 137,8 mld USD - poinformowała Kijowska Szkoła Ekonomiczna, cytowana w środę przez agencję Ukrinform.

Bucza - region kijowski, Ukraina
Bucza - region kijowski, Ukraina
Vasyl Molchan / Zuma Press / Forum

Według ekspertów projektu "Rosja zapłaci", największy wzrost szkód związany jest ze niszczeniem zasobów mieszkaniowych, instytucji edukacyjnych, obiektów kultury, religii i sportu. Liczeniem strat zajmuje się zespół analityczny Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej, działający w ramach Narodowej Rady Odbudowy Ukrainy.

W grudniu szkody związane ze zniszczonymi domami wzrosły o 1,5 mld dolarów i sięgają już 54 mld. W ciągu 10 miesięcy wojny uszkodzono lub zniszczono 149 300 budynków mieszkalnych, w tym 280 akademików. Skumulowane straty w majątku przedsiębiorstw wynoszą 13 mld dolarów - informuje Ukrinform.

Ucierpiała także sfera edukacji. Grudniowy wzrost strat w tej dziedzinie wyniósł 400 mln dolarów, skumulowane zniszczenia szacowane są na 8,6 mld. W wyniku działań wojennych uszkodzonych lub zniszczonych zostało już ponad 3 tys. instytucji edukacyjnych, wśród nich 1400 szkół, 865 przedszkoli i 505 uczelni.

Szkody wyrządzone w wyniku wojny w obiektach kulturalnych, sportowych i religijnych wzrosły o kolejne 100 mln dolarów i w grudniu szacowano je na 2,2 mld dolarów. W końcu 2022 roku lista strat w tym obszarze obejmowała 907 obiektów kultury, 168 sportowych, 157 turystycznych i 95 religijnych.

Pomimo ciągłych zniszczeń trwają również naprawy infrastruktury. Według danych ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Wspólnot i Terytoriów do początku stycznia przywrócono przejazd na 72 z ponad 150 zniszczonych lub uszkodzonych mostów, głównie w obwodach kijowskim (20 z 24 mostów i wiaduktów) i czernihowskim (20 z 27 obiektów). Przywrócono również ruch na mostach w obwodach charkowskim, mikołajowskim i chersońskim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane