Ukraina: przywrócono karę więzienia za nieprawdziwe deklaracje majątkowe

  • PAP
opublikowano: 03-06-2021, 17:45

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) przywróciła w czwartek karę więzienia za zamieszczenie nieprawdziwych informacji w deklaracjach majątkowych przez przedstawicieli władz. Kara pozbawienia wolności może też grozić za niezłożenie deklaracji.

Zgodnie z przegłosowanym projektem za świadome nieprawdziwe zadeklarowanie majątku przedstawiciel władz może zostać ukarany - w zależności od wysokości różnicy między sumą dochodów zadeklarowaną a rzeczywistą - grzywną, pracami społecznymi, ograniczeniem wolności albo pozbawieniem wolności do dwóch lat. Więzienie może grozić też w przypadku niezłożenia deklaracji.

Odpowiedzialność karna za nieprawdziwe informacje w deklaracjach została zniesiona jesienią przez Sąd Konstytucyjny, który stwierdził, że jest to "nadmierna kara". Pozbawił też wtedy części pełnomocnictw Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji, co zostało krytycznie przyjęte przez wielu zachodnich partnerów Ukrainy. W reakcji na decyzję sądu prezydent Wołodymyr Zełenski próbował odwołać jego skład, a w marcu zdymisjonował jego prezesa.

W grudniu Rada Najwyższa przyjęła ustawę, przywracającą odpowiedzialność karną za nieprawdziwe deklaracje, ale nie przewidziano wtedy kary pozbawienia wolności, wywołując krytykę NAZK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane