Ukraińcy mają w Polsce swój związek zawodowy

DI, PAP
opublikowano: 01-10-2016, 15:34

Ochrona przed nieuczciwymi pracodawcami oraz informowanie o podstawowych prawach i obowiązkach - to główne zadanie Związku Zawodowego pracujących w Polsce Ukraińców, który działa w ramach OPZZ.

Piotr Ostrowski z Wydziału Międzynarodowego OPZZ powiedział PAP, że związek uruchomił już specjalny portal dla pracowników z Ukrainy. "Są tam podstawowe informacje, czym jest ten związek zawodowy, czym się kieruje i z kim można się skontaktować w sprawie pomocy. W przyszłości chcemy umieścić tam informacje np. Państwowej Inspekcji Pracy. Aby to nie był tylko portal związkowy, ale także pomocna strona internetowa dla pracowników z Ukrainy" - podkreślił.

Zapowiedział, że niedługo na portalu pojawi się szereg informacji przydatnych dla pracowników ze Wschodu. "Takie kompendium wiedzy dla pracowników ukraińskich, przyjeżdżających do Polski, którzy będą pracować w gospodarstwach domowych np. jako opiekunowie dzieci, osób starszych, dla sprzątających" - wyjaśniał.

Jak mówił, portal http://mpupp.kit-sleuth.in.ua dostępny jest tylko w języku ukraińskim. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości pojawi się też rosyjskojęzyczna wersja.

Ostrowski zwrócił uwagę, że związek zawodowy dla ukraińskich pracowników jest dopiero na etapie organizacyjnym. "Założono konto bankowe, stronę internetową, w najbliższym czasie powstanie profil na Facebooku" - poinformował.

Przypomniał, że od kilku miesięcy związek prowadzi kampanię promocyjną na Ukrainie, która ma zachęcić do zrzeszania się. "Informacja pojawiła się w głównych dziennikach telewizyjnych, że taka inicjatywa jest podjęta w Polsce" - mówił Ostrowski. Zapowiedział, że od listopada kampania promocyjna będzie przeprowadzona w Polsce.

Ostrowski zaznaczył, że głównym zadaniem związku jest ochrona pracowników z Ukrainy przed nieuczciwymi pracodawcami. Bo - według niego - to jest podstawowy problem. "Istnieje w nich taka naiwna wiara, że umowa ustna jest wiążąca. To znaczy jak pracodawca mówi, że zapłaci wynagrodzenie to oni mówią ok i pracują. Ludzie to wykorzystują. Nagle okazuje się jednak, że tego wynagrodzenia nie ma. I wtedy proszą zróbcie coś" - mówił.

Według związkowca Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski borykają się nie tylko z problemami związanymi z pracą. "Są też trudności ze znalezieniem mieszkania, poruszaniem się po Polsce, po miastach" - stwierdził.

Związek zawodowy dla Ukraińców - mówił Ostrowski - może także pomóc w kwestiach transferu pieniędzy, nauki języka polskiego, czy zakładania firm w Polsce. "Może uda nam się zrealizować kursy języka polskiego. Chcemy też ułatwić im ubezpieczanie się. Chcemy porozmawiać w tej sprawie z największymi firmami ubezpieczonymi w Polsce" - dodał.

Według szacunków OPZZ w Polsce pracuje około 700 tysięcy pracowników z Ukrainy. "Wszystko na to wskazuje, że ta liczba będzie rosła. Musimy się na to przygotować i pogodzić się z tym. Z czasem przestaniemy być krajem jednonarodowościowym. Jesteśmy na początku zmiany społecznej, które będzie dość szybko następowała" - przewidywał Ostrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane