Czytasz dzięki

Ulgę uczniowską przejmiesz w spadku

opublikowano: 09-02-2012, 00:00

Spadkobierca, który prowadzi firmę nieżyjącego podatnika, może także korzystać z ulgi uczniowskiej.

Ulga na wyszkolenie uczniów już nie istnieje. Podatnicy mogą z niej jeszcze korzystać na podstawie praw nabytych do tego przywileju przed 2004 r. Interpretacja indywidualna wydana niedawno przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w sprawie korzystania z tej ulgi odnosi się właśnie do takiej sytuacji.

Mało tego, we wniosku o wykładnię prawa chodziło o stwierdzenie, czy przysługuje ona spadkodawcy podatnika, który uzyskał przed laty prawo do preferencji podatkowych.

Okazuje się, że przechodzą one także na spadkodawcę, pod warunkiem że spełnia on warunki wynikające z przepisów.

Prawa nabyte do ulgi

Podatnicy, którzy przed 2004 r. nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, ale odliczenia te nie znalazły wcześniej pokrycia w podatku, mogą nadal dokonywać tych odpisów według reguł sprzed 1 stycznia 2004 r. Podatnicy, którzy przed 2004 r. zawarli z uczniami lub szkołami umowy o przygotowaniu zawodowym i naukę zawodu lub szkolenie rozpoczęli nie później niż w roku szkolnym 2003/2004 — nabyli prawo do odliczeń po 2003 r. Obecnie — np. przy składaniu zeznań za 2011r. — z ulgi uczniowskiej mogą korzystać podatnicy,

którym ulgę przyznano na podstawie decyzji wydanej przez organ podatkowy. Mogą oni odliczyć kwoty ulg przyznanych przed 1 stycznia 2006 r., które nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające 2006 r., a także kwoty ulg przyznanych po 1 stycznia 2006 r.

W latach 2004-07 kwota ulg rosła. Od 2008 r. wynosiła co roku tyle samo, czyli 4896,18 zł w przypadku szkoleń trwających 24 miesiące i 8160,31 zł — przy szkoleniach dłuższych niż 24 miesiące. Takie same kwoty obowiązują w 2012 r.

Wniosek o interpretację złożyła żona podatnika, który zmarł w połowie 2011 r. Mąż od lipca 1987 r. prowadził działalność gospodarczą i zarazem naukę zawodu, dzięki czemu uzyskał ulgę podatkową z tytułu wyszkolenia uczniów. Jesienią 2011 r. żona uzyskała prawomocny wyrok sądowy stwierdzający nabycie spadku, zarejestrowała działalność, kontynuując firmę męża w tej samej branży i tym samym przedmiocie działalności. Uznała przy tym, że przyjęcie spadku jest równoznaczne z przejęciem również praw i obowiązków przewidzianych w przepisach prawa podatkowego, a zatem także prawa do ulgi uczniowskiej.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dyrektor izby uznał ten pogląd za prawidłowy. Przejęcie w spadku majątkowych praw i obowiązki spadkodawcy jest przewidziane w ordynacji podatkowej. Wynika z niej, że na spadkobiercówprzechodzą przysługujące spadkodawcy prawa o charakterze niemajątkowym związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warunkiem jest dalsze prowadzenie tej działalności na ich rachunek.

Ponadto spadkobiercy podatnika przejmują także prawa i obowiązki wynikające z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Oczywiście przejęcia te są możliwe tylko wtedy, gdy określone obowiązki i prawa posiadał spadkodawca.

Ulgę na wyszkolenie uczniów przewidywały przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31 grudnia 2003 r. Odliczenia z tego tytułu przysługiwały prowadzącym działalność również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej. Podstawą do ulgi było zatrudnienie pracowników w celu przygotowania zawodowego.

Z ulgi można było skorzystać także wtedy, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów był przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą. Spadkobierca z tej ulgi może korzystać tylko wtedy, gdy spadkodawca przed śmiercią nabył do niej prawa. W rozpatrywanej sprawie ten warunek został spełniony. Podatnik nabył te prawa w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Natomiast jego żona po uzyskaniu prawomocnego wyroku o nabyciu spadku rozpoczęła działalność gospodarczą, kontynuując firmę męża.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane