Ulgi tak, ale najpierw reforma

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 04-11-2008, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza jest przeciwna uchwaleniu poselskiego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z wprowadzeniem ulgi prorodzinnej, którego skutkiem będzie możliwość skorzystania z ulgi przez podatników podatku rolnego na podobnych zasadach jak podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Rolnicy mają obecnie znaczne i kosztowne budżetowo przywileje, kosztem pozostałych grup społecznych. Najlepszym przykładem Fundusz Emerytalno-Rentowy KRUS. Kwota dotacji do KRUS zbliżona jest do kwoty planowanego deficytu budżetowego, który ma wynieść 18 mld zł.

W obliczu kryzysu finansowego na rynkach międzynarodowych budżetu państwa nie stać na wprowadzenie następnej kosztownej ulgi dla już znacznie uprzywilejowanej grupy społecznej, jaką są rolnicy. Dostrzegając nierównomierność w funkcjonowaniu wielu zwolnień i ulg dla poszczególnych grup społecznych za konieczne, uznajemy przeprowadzenie analizy ich zmian pod kątem zrównania zasad dla wszystkich grup społecznych. Za niezbędne uznajemy kompleksową reformę systemu KRUS, jak również wprowadzenie ulgi prorodzinnej dla rolników i przedsiębiorców.

Za niedopuszczalne w uzasadnieniu do projektu ustawy uznajemy stwierdzenie, że skutki budżetowe wejścia ustawy w życie są trudne do oszacowania. Taki sposób przygotowania projektu ustawy stanowi wyraz braku wystarczającej odpowiedzialności za stabilność finansową polskiego budżetu w obliczu zbliżającego się wejścia Polski do strefy euro.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane