Umocnienie walut osłabiło azjatyckie giełdy

opublikowano: 22-09-2003, 08:51

Azjatyckie giełdy rozpoczęły tydzień od spadków. Powodem było umocnienie się lokalnych walut wobec dolara, co może mieć negatywny wpływ na wyniki największych eksporterów. Na giełdzie tokijskiej średnia Nikkei zanotowała największy jednodniowy spadek od roku.

Ministrowie finansów krajów grupy G-7 uzgodnili większą elastyczność w polityce kursowej. Wywołało to obawy, że japoński rząd nie będzie bronił niskiego kursu jena tak aktywnie jak to było ostatnio. W ciągu ostatnich pięciu dni japońska waluta umocniła się o ok. 4,5 proc. wobec amerykańskiej.

Na giełdzie w Tokio najmocniej taniały papiery eksporterów. W dół poszedł kurs Canona. Dla producenta sprzętu fotograficznego i biurowego umocnienie kursu o 1 jena wobec dolara oznacza spadek wyniku sprzedaży o ponad 11 mld JPY (ok. 400 mln zł). Inwestorzy pozbywali się także akcji m.in. Sony, Hondy i Toyoty.

Giełdę koreańską osłabiło największe od kwietnia umocnienie się wona wobec dolara. Znaczne spadki cen zanotowały papiery największych producentów elektroniki użytkowej: Samsunga i LG Electronics. W dół poszła mocno cena papierów Hyundaia, największego koreańskiego producenta i eksportera samochodów.

Na giełdzie tajwańskiej również dominowała podaż. Spadła cena Taiwan Semiconductor Manufacturing, podwykonawcy chipów dla wielu amerykańskich koncernów, oraz Hon Hai Precision Industry, największego lokalnego producenta sprzętu elektronicznego.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Umocnienie walut osłabiło azjatyckie giełdy