Unijna kasa płynie szybciej

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 02-01-2017, 22:00

W ogłoszonych do tej pory przez Ministerstwo Rozwoju naborach jest już blisko 60 proc. pieniędzy unijnych z nowej perspektywy.

W ramach regionalnych i krajowych programów operacyjnych potencjalni beneficjenci złożyli ponad 39 tys. wniosków na kwotę blisko 244,3 mld zł. To oznacza, że dotacyjna machina rozkręca się na dobre. Również granty dla firm MSP ruszyły z kopyta.

— Wkład unijny w podpisanych do tej pory umowach wynosi ponad 68,7 mld zł, czyli 22,4 proc. wszystkich dostępnych funduszy europejskich. Wartość wydatków beneficjentów wynikająca ze złożonych wniosków o płatność sięga niemal 20,4 mld zł, a w części dofinansowania unijnego blisko 15,5 mld zł, czyli 5 proc. puli na lata 2014-20 — podkreśla Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Do końca listopada Komisja Europejska (KE) wypłaciła Polsce w ramach refundacji z polityki spójności blisko 1,5 mld EUR. Jerzy Kwieciński zwraca uwagę, że pod względem kwot nominalnych, wypłaconych przez KE, Polska jest liderem w całej Unii Europejskiej.

9 979

Tyle umów podpisano z beneficjentami na kwotę ponad 107,6 mld zł.

36 proc. Taki odsetek pieniędzy unijnych z puli już wypłaconej państwom członkowskim przekazano Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Unijna kasa płynie szybciej