Unijna strategia Komisja Europejska stawia na bezpieczeństwo

MIB/PAP
26-07-2010, 14:22

Odsetek zabitych na drogach należy w Polsce do najwyższych w UE. Gorzej jest tylko w Grecji i Rumunii. Komisja Europejska (KE) przedstawiła strategię zmniejszenia do 2020 r. o połowę liczby zabitych na drogach.

Z danych ogłoszonych przy tej okazji wynika, że średnia w UE to 69 śmiertelnych ofiar na milion mieszkańców. W Polsce jest to aż 120 osób. Gorzej jest tylko w Rumunii i Grecji (130 ofiar). Od 2001 r. liczbę tę udało się w Polsce ograniczyć tylko o 17 proc. Ale gorzej było jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Malcie — w dwóch ostatnich krajach ofiar śmiertelnych przybyło. Unijny program zakłada m.in. budowę bezpieczniejszych dróg, lepsze szkolenia kierowców i skuteczniejsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego. KE zapowiada też obowiązkowe montowanie w autach systemu elektronicznej stabilizacji pojazdu ESP, systemu przypominania o zapięciu pasów, ostrzegania o zjechaniu z pasa (autokary i ciężarówki), automatycznego systemu awaryjnego hamowania (autokary i ciężarówki), ogranicznika prędkości (samochody dostawcze).

Komisja zastanawia się również nad wprowadzeniem obowiązku montowania alkomatów w niektórych kategoriach pojazdów (np. autobusach szkolnych albo w autach kierowców, którzy byli przyłapani na jeździe po pijanemu). W 2009 r. na drogach UE zginęło ponad 35 tys. osób. Główne powody to przekroczenie prędkości, jazda po pijanemu i niezapinanie pasów bezpieczeństwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB/PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Unijna strategia Komisja Europejska stawia na bezpieczeństwo