Unijne finanse na renowację kościoła Św. Krzyża w Warszawie

PAP
opublikowano: 19-07-2009, 12:39

Kościół pw. św. Krzyża - jeden z  najważniejszych zabytków na Trakcie Królewskim w Warszawie - będzie od  poniedziałku zamknięty dla zwiedzających. Powodem jest renowacja barokowej świątyni, która oprócz wnętrz obejmie także zabudowania poklasztorne.

"Obecnie trwa generalny remont naszej świątyni. Od poniedziałku kościół Św. Krzyża jest zamknięty dla zwiedzających - powiedział PAP wikariusz Parafii p.w. św. Krzyża ks. Edward Batko. - Dzwonili do nas przedstawiciele różnych biur turystycznych przerażeni, że w sezonie nie będzie można obejrzeć urny z sercem Chopina. Dlatego, mimo że kościół będzie zamknięty, wytyczyliśmy i odgrodziliśmy dojście do filaru, w którym zamurowana jest urna. Z tego miejsca otwiera się też widok na całą świątynię, będzie można, więc poczuć ducha kościoła" - powiedział ks. Batko.

"Chcemy, by świątynia prezentowała się na jak najwyższym europejskim poziomie i była przygotowana na uroczystości, które odbędą się w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora w 2010 roku" - dodał ks. Batko.

Inwestycja przewiduje renowacje całego kościoła. "Jak Chopin to muzyka, jak muzyka to organy, zależy nam by je odnowić. Planujemy pracę nad ławkami, wykuszami, ołtarzami. To będą prace w górnym kościele. Dolny kościół to osuszanie, ogrzewanie, wentylacja, czyli infrastruktura. Kościół ma być przyjazny również dla niepełnosprawnych. Tak rozległe prace jak teraz, były prowadzone przy tym kościele ostatni raz tuż po wojnie" - mówi ks. Edward Batko.

Kościół św. Krzyża jest to jeden z bardziej znanych kościołów warszawskich. Świątynia, wybudowana została w latach 1679-1696, należy do księży misjonarzy (Zgromadzenie Księży Misjonarzy świętego Wincentego á Paulo). W filarach świątyni wmurowane są urny z sercami Fryderyka Chopina (z epitafium z kararyjskiego marmuru wykonanym w 1880 roku przez Leonarda Marconiego) oraz Władysława Reymonta (1929). W kościele znajdują się też epitafia Józefa Ignacego Kraszewskiego, Bolesława Prusa, Juliusza Słowackiego i Władysława Sikorskiego.

Unia Europejska dofinansowuje osiem projektów na Mazowszu o ponadlokalnym znaczeniu. Jednym z nich jest renowacja kościoła i zabudowań parafii pw. Św. Krzyża w Warszawie.

Na renowację kościoła Urząd Marszałkowski planuje przeznaczyć ponad 16 milionów zł. Realizacja projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPO WM) przewidziany jest do roku 2010.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Unijne finanse na renowację kościoła Św. Krzyża w Warszawie