Uniwersytet Kazimierza Wielkiego będzie bardziej atrakcyjny

27-04-2010, 17:10

Dzięki 62 mln zł unijnej dotacji bydgoska uczelnia zbuduje bibliotekę i centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia.

Do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafi niebawem 62,5 mln zł unijnych dotacji. Dzięki  pieniądzom z  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego uczelnia zbuduje i wyposaży bibliotekę i Centrum Kultury Fizycznej i Sportu. Wartość tych inwestycji wynosi odpowiednio 42,5 i 21 mln zł.
Gmach Biblioteki Głównej przy ulicy Ogińskiego będzie jednocześnie ośrodkiem wymiany informacji oraz myśli naukowej. W budynku o powierzchni 16 000 m² w wolnym dostępie znajdzie się ok. 4 proc. zbiorów, reszta będzie dostarczana czytelnikom na zamówienie. Pracownie specjalistyczne biblioteki będą rozbudowane, a ich użytkownicy będą mieli zapewniony dostęp do internetu. W budynku znajdą się sale dydaktyczne i komputerowe dla kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo. Zasoby biblioteki będą dostępne w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, działającej w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych. Całkowita wartość projektu to 60,8 milionów złotych.
Drugi projekt przewiduje nadanie Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu nowoczesnego kształtu i wyposażenie go tak, jak na europejski obiekt przystało. To potrzebna inwestycja, gdyż UKW - jako jedyna publiczna uczelnia w regionie - od lat kształci nauczycieli i instruktorów wychowania fizycznego oraz trenerów sportowych. Obecnie centrum to kompleks obiektów sportowych przy ulicy Sportowej w Bydgoszczy, zbudowany w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Obecna inwestycja oznacza gruntowną modernizację, rozbudowę i wyposażenie basenu, budynku dydaktycznego z halą judo, hali sportowej, akademika i budynku stołówki, kortów tenisowych (otwartych i pod namiotem) oraz budynku socjalnego przy korcie tenisowym. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt wart jest blisko 31 milionów złotych. Pierwsze zajęcia w nowoczesnym ośrodku sportowym rozpoczną się już za półtora roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Uniwersytet Kazimierza Wielkiego będzie bardziej atrakcyjny