UOKiK tropi zmowę w przetargach IT na e-zdrowie

opublikowano: 29-12-2021, 08:56

UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie potencjalnej zmowy w przetargowej na informatyzację szpitali. Na początku grudnia przeprowadził przeszukania w Asseco, Comarch Healthcare i Bestprojects.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Z czyjego zawiadomienia UOKiK wszczął postępowanie
  • Jakich przetargów dotyczy postępowanie prowadzone przez UOKiK
  • Ile z nich wygrał Comarch, a ile Asseco
  • Jaką rolę w projekcie, którego dotyczy postępowanie, pełniła spółka Bestprojets
  • Czy Asseco, Comarch i Bestprojects to jedyne podmioty, którym przygląda się w tej sprawie UOKiK

Na początku grudnia urzędnicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po uzyskaniu zgody sądu, przeprowadzili przeszukania w siedzibach Asseco Poland, Comarchu Healthcare i firmy Bestprojects. Miało to związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Zgłoszenie sygnalisty

UOKiK rozpoczął działania po tym jak do urzędu wpłynęła informacja przekazana przez sygnalistę. Podejrzewa, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej.

– Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową – mówi Tomasz Chróstny.

We wstępnej ocenie UOKiK zawarte porozumienie odnośnie zmowy przetargowej mogło polegać na wzajemnym ustalaniu treści ofert składanych w postępowaniach.

Z nieoficjalnych informacji “PB” wynika, że chodzi o przetargi prowadzone w ramach projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego” (InPlaMed WŚ). Sam UOKiK nie odpowiedział na pytanie w tej sprawie.

“Podejrzenie zawarcia porozumienia dotyczy szeregu postępowań przetargowych na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej” - poinformowało biuro prasowe urzędu.

Giganci pod lupą
Giganci pod lupą
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, w postępowaniu wyjaśniającym w sprawie potencjalnej zmowy przetargowej na informatyzację szpitali wziął pod lupę m.in. Asseco i Comarch. Pełen katalog podmiotów potencjalnie zaangażowanych w rzekome porozumienie jest aktualnie ustalany.
fot. Grzegorz Kawecki/Puls Biznesu

Świętokrzyskie e-zdrowie

Wspomniana spółka Bestprojects w ostatnich latach wygrała tylko jeden przetarg publiczny w sektorze zdrowia. To kontrakt na inżyniera projektu właśnie w InPlaMed WŚ. Nie była jednak sama. Startowała w konsorcjum, którego liderem jest Fxgrail. Inżynier projektu realizował usługę w formie doradztwa technicznego, prawnego i finansowego.

Wartość całego projektu InPlaMed WŚ to ponad 65 mln zł. W projekcie uczestniczyło województwo świętokrzyskie jako lider wraz ze swymi ośmioma podmiotami leczniczymi oraz 12 powiatowymi szpitalami.

W ramach projektu InPlaMed WŚ przeprowadzono blisko 30 przetargów, w wyniku których kontrakty pozyskało kilkanaście firm. Comarch Healthcare wygrał cztery postępowania: w Skarżysku Kamiennej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach i Końskich. Ich łączna wartość to ponad 6 mln zł.

Asseco Poland w ramach projektu InPlaMed WŚ nie wygrało żadnego przetargu.

Co najmniej trzy

Wymienione trzy spółki mogą nie być jedynymi, którymi interesuje się UOKiK.

“Na obecnym etapie postępowania ustalany jest pełen katalog podmiotów potencjalne zaangażowanych w możliwe porozumienie” - podaje urząd.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.

Odwieczni rywale

Asseco i Comarch zaciekle konkurują ze sobą w sektorze zamówień publicznych. Walka niejednokrotnie toczy się ostro i do ostatniej instancji odwoławczej. Bardzo często rywalizują o te same kontrakty m.in. w ZUS, ARiMR, KRUS, czy NFZ. W historii tylko raz zdecydowały się wspólnie walczyć o kontrakt publiczny zawiązując konsorcjum.

Asseco jest jednym z liderów na rynku rozwiązań informatycznych dla opieki zdrowotnej. Z jego rozwiązań korzysta ponad 450 szpitali w Polsce, ok. 40 proc. przychodni i gabinetów lekarskich, a także jednostki NFZ. Asseco miało w 2020 r. 997 mln zł jednostkowych przychodów wobec 805,5 mln zł rok wcześniej.

W środowym oświadczeniu spółka poinformowała, że od początku deklarowała pełną gotowość współpracy z przedstawicielami UOKiK prowadzącymi postępowanie w celu jak najszybszego wyjaśnienia sprawy. Udostępniła kontrolerom wszelkie potrzebne dokumenty, informacje oraz udzieliła wszelkich wyjaśnień.

“W pełni szanujemy prawo i obowiązek UOKiK do prowadzenia postępowań wobec przedsiębiorców, których podejrzewa się, lub na których został złożony donos o działania mogące ograniczać konkurencję. Zarząd podkreśla jednak, że spółka w swojej działalności zawsze przestrzega przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 o ochronie konkurencji i konsumentów” - czytamy w oświadczeniu.

Comarch Healthcare to znaczący podmiot na rynku systemów dla ochrony zdrowia. Z jego rozwiązań korzysta ponad 80 szpitali i 200 placówek ambulatoryjnych. Oferuje systemy do zarządzanie szpitalem (HIS), zarządzania częścią administracyjną (systemy klasy ERP), czy Business Intelligence. W ofercie ma też elektroniczną dokumentację medyczną, czy zdalną opiekę medyczną. W 2020 r. miała 42,8 mln zł przychodów w porównaniu z 36 mln zł rok wcześniej.

Trzeci podmiot, który jest w zainteresowaniu UOKiK - Bestprojects - to spółka założona na początku 2020 r. z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez Marcina Kędzierskiego. Zakończyła ubiegły rok z 0,2 mln zł przychodów.

Kursy Comarchu i Asseco Poland zareagowały spadkiem na początku sesji w środę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane