USA chcą by Chiny zmniejszyły nadwyżkę w handlu o 100 mld USD

opublikowano: 15-03-2018, 07:09

Administracja Trumpa naciska na Chiny, by zmniejszyły nadwyżkę handlową ze Stanami Zjednoczonymi o 100 mld USD, poinformowała rzeczniczka Białego Domu, odnosząc się do ubiegłotygodniowego tweeta prezydenta Donalda Trumpa, donosi Reuters.

W ubiegłą środę Trump napisał na Twitterze, że Chiny zostały poproszone o opracowanie planu zmniejszenia nierównowagi handlowej ze Stanami Zjednoczonymi o 1 mld USD, ale rzeczniczka powiedziała, że Trumpowi chodziło o 100 miliardów dolarów.

Juan, dolar
Zobacz więcej

Juan, dolar fot. Bloomberg

W 2017 r. Stany Zjednoczone odnotowały rekordowy deficyt handlowy w wysokości 375 mld USD w wymianie z Chinami, co stanowiło 2/3 globalnej luki handlowej USA, szacowanej na 566 mld USD, wynika z danych U.S. Census Bureau.

Tymczasem Chiny ogłosiły, że nadwyżka w obrotach handlowych USA w 2017 r. wyniosła 276 mld USD, co także stanowiło około dwóch trzecich deklarowanej globalnej nadwyżki w wysokości 422,5 mld USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu