USA: Kongres nie uchwalił ostatecznie podwyżki płacy minimalnej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2006, 19:40

Zgodnie z oczekiwaniami, Kongres USA nie uchwalił zapowiadanej podwyżki płacy minimalnej - nie podwyższanej w USA mimo inflacji od 10 lat - wskutek politycznych sporów między Demokratami a Republikanami.

Zgodnie z oczekiwaniami, Kongres USA nie uchwalił zapowiadanej podwyżki płacy minimalnej - nie podwyższanej w USA mimo inflacji od 10 lat - wskutek politycznych sporów między Demokratami a Republikanami.

W czwartek wieczorem Demokraci w Senacie zablokowali uchwalenie zgłoszonej przez Republikanów ustawy przewidującej podwyżkę płacy minimalnej o 2,10 dolara za godzinę - do 7,25 dolara - ale równocześnie obniżającej podatki od odziedziczonych nieruchomości. Z obniżki takiej największą korzyść odnieśliby najzamożniejsi podatnicy.

Tę samą ustawę uchwaliła kilka dni wcześniej Izba Reprezentantów, ale aby stała się ona prawem, wymagała - jak wszystkie nowe akty legislacyjne - akceptacji obu izb Kongresu.

W dyskusji Demokraci argumentowali, że proponowana obniżka podatków, faworyzująca głównie - jak obliczono - 8100 najbogatszych Amerykanów, jeszcze bardziej powiększy deficyt budżetu, co będzie największym obciążeniem dla pogrążonych w długach najbiedniejszych obywateli.

Ustawa przewidywała cięcia także niektórych innych podatków, m.in. od korporacji. Pozwoliło to Republikanom twierdzić, że obniżki te rekompensują biznesowi straty, które poniesie wskutek podwyżki płacy minimalnej.

Zdaniem Demokratów, podwiązanie podwyżki płacy minimalnej do cięć podatków w jednej ustawie było cynicznym manewrem przed wyborami do Kongresu w listopadzie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / USA: Kongres nie uchwalił ostatecznie podwyżki płacy minimalnej