USA: liczba wniosków o kredyty hipoteczne wzrosła po raz pierwszy od marca

ARŻ, CNBC
opublikowano: 04-05-2022, 13:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak wynika z danych Mortgage Bankers Association (MBA), całkowita liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła w tygodniu zakończonym 29 kwietnia o 2,5 proc. To pierwszy wzrost od marca, jednak analitycy nie widzą szans na to, aby trend utrzymał się przez dłuższy czas.

Średnie oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych spadło w ubiegłym tygodniu z 5,37 do 5,36 proc. Było o 218 pb. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Liczba wniosków o refinansowanie wzrosła o 0,2 proc. w ciągu tygodnia, ale nadal były o 71 proc. niższa niż rok temu. Ich dział w całości wniosków spadł z 35 do 33,9 proc.

Obecnie potencjalni nabywcy domów coraz częściej zwracają się w stronę bardziej ryzykownych kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu. Ich udział utrzymał się w ubiegłym tygodniu na niezmiennym poziomie 9,3 proc., jednak był ponad dwukrotnie większy niż rok temu.

W trwającym tygodniu ponownie można zaobserwować wzrost oprocentowania, co zdaniem analityków będzie oznaczać, że większe zainteresowanie kredytami nie utrzyma się przez dłuższy czas. Ważnym czynnikiem będzie także podwyżka stóp procentowych przez Fed (najprawdopodobniej o 50 pb.), która zostanie ogłoszona już w środę wieczorem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane