USA mają w tym roku dostarczyć 15 mld metrów sześciennych LNG do UE

opublikowano: 25-03-2022, 10:14

Biały Dom opublikował dane dotyczące porozumienia z Unią Europejską, mającego pomóc jej zmniejszyć zależność od gazu z Rosji, informuje Reuters.

Prezydent USA Joe Biden i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mają ogłosić w piątek stworzenie zespołu pracującego nad zmniejszeniem zależności Europy od importu paliw kopalnych z Rosji.

Biały Dom poinformował, że USA mają dostarczyć 15 mld metrów sześciennych LNG na rynek Unii Europejskiej w tym roku. Komisja Europejska ma z krajami Unii Europejskiej zapewnić możliwość odebrania z USA dodatkowych 50 mld metrów sześciennych LNG do co najmniej 2030 roku, informuje Reuters zwracając uwagę, że nie jest jasne czy ta kwota uwzględnia już uzgodnioną w ubiegłym roku dostawę 22 mld metrów sześciennych amerykańskiego LNG do UE.

Reuters przypomina, że UE zaspokaja ze swoich złóż 10 proc. potrzeb na gaz. 41 proc. „błękitnego paliwa” sprowadzała dotychczas z Rosji. Dostawy LNG do UE z Rosji wynosiły 14-18 mld metrów sześciennych rocznie w ostatnich latach.

W 2020 roku konsumpcja gazu ziemnego wynosiła w Unii Europejskiej ok.552 mld metrów sześciennych, informował na koniec stycznia Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane