USA: Na giełdach wzrosty w związku z perspektywą przerwy w podwyższaniu stopy procentowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2006, 07:17

Wzrostami głównych indeksów zakończyła w czwartek dzień giełda w Nowym Jorku. Na nastroje inwestorów wpłynęła zapowiedź szefa Fed Bena Bernanke, że możliwa jest przerwa w podnoszeniu stopy procentowej.

Wzrostami głównych indeksów zakończyła w czwartek dzień giełda w Nowym Jorku. Na nastroje inwestorów wpłynęła zapowiedź szefa Fed Bena Bernanke, że możliwa jest przerwa w podnoszeniu stopy procentowej.

    Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej zasugerował w czwartek, że amerykański bank centralny może wstrzymać na pewien czas podnoszenie stopy procentowej, podwyższanej stale od 22 miesięcy.

   Jego zapowiedź przeważyła nad reakcjami wywołanymi raportami o wynikach spółek, rosnącymi cenami ropy i wydarzeniami międzynarodowymi.

    Indeks największych spółek amerykańskich Dow Jones podniósł się o 28,02 pkt. (0,3 proc.) do 11.382,51 pkt.

    Szersze wskaźniki również wzrosły. Standard & Poor's 500 wzrósł o 4,31 pkt. (0,3 proc.) do 1.309,72 pkt. Technologiczny Nasdaq zyskał 11,32 pkt. (0,5 proc.) i wyniósł na zamknięciu 2.344,95 pkt.

    W czasie przesłuchania w czwartek przed połączoną komisją ekonomiczną obu izb Kongresu USA Ben Bernanke powiedział, że Fed może "w pewnym momencie postanowić, że nie będzie podejmować żadnych działań na posiedzeniu czy nawet na kilku swoich posiedzeniach", aby zorientować się, w jakim kierunku zmierza gospodarka.

    Szef Fed miał na myśli podnoszenie stopy funduszy federalnych, którą podniesiono pod koniec marca do 4,75 proc. Była to 15. z kolei podwyżka, podjęta w związku z nasilaniem się presji inflacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane