USA nie mają obiekcji ws. sprzedaży australijskiego uranu do Chin

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-01-2006, 07:33

Stany Zjednoczone nie mają nic przeciwko sprzedaży australijskiego uranu do Chin i nie będą sprzeciwiać się takiemu kontraktowi - zapowiedział w środę w Sydney amerykański minister energetyki, Sam Bodman.

Stany Zjednoczone nie mają nic przeciwko sprzedaży australijskiego uranu do Chin i nie będą sprzeciwiać się takiemu kontraktowi - zapowiedział w środę w Sydney amerykański minister energetyki, Sam Bodman.

    Bodman zastrzegł jednak, że wszelkie transakcje, związane ze sprzedażą materiałów radioaktywnych, winny być poddane odpowiedniej kontroli, gwarantującej że materiały te przeznaczone są dla celów pokojowych.

    Chiny negocjują obecnie z Australią dużą umowę w sprawie importu uranu a także - chińskiego udziału w zagospodarowaniu australijskich złoży tego surowca. Chiny są obecnie trzecim największym partnerem handlowym Australii, a wartość wymiany wyniosła w 2004 roku 22,7 mld USD.

    W Australii znajduje się około 40 proc. światowych zasobów uranu.

    Amerykański minister przebywa w Australii w związku z rozpoczynającą się tu w czwartek konferencją Partnerstwa Azji i Pacyfiku na rzecz ochrony środowiska i klimatu, z udziałem USA, Japonii, Chin, Indii, Australii, Korei Płd. oraz największych światowych koncernów energetycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane