USA: niższy odczyt indeksu ISM

ARŻ
opublikowano: 01-02-2021, 16:31

W styczniu aktywność produkcyjna w USA nieznacznie spowolniła, podczas gdy wysokość cen płaconych przez fabryki za surowce i inne nakłady podskoczyła do najwyższego poziomu od prawie 10 lat, wzmacniając oczekiwania inflacyjne w tym roku, pisze Reuters.

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że jego indeks aktywności fabryk spadł z 60,5 w grudniu do 58,7 w styczniu. Odczyt powyżej 50 wskazuje na wzrost produkcji, która stanowi 11,9 proc. gospodarki USA. Ekonomiści ankietowani przez Reutera prognozowali, że indeks osiągnie wartość 60.

Subindeks ISM dla nowych zamówień spadł w zeszłym miesiącu z 67,5 w grudniu do 61,1 w styczniu. Fabryki odnotowały również spowolnienie w zamówieniach eksportowych.

Wskaźnik zatrudnienia w przemyśle wzrósł z 51,7 w grudniu do 52,6 w styczniu. Daje to nadzieję na odbicie ogólnego wskaźnika zatrudnienia, który spadł w grudniu po raz pierwszy od ośmiu miesięcy.

Wąskie gardła w łańcuchu dostaw nadal podnoszą koszty dla producentów. Wskaźnik cen podskoczył w zeszłym miesiącu do 82,1, najwyższego poziomu od kwietnia 2011 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane