USA potwierdzają, że rozmawiają z Polską na temat antyrakiet

Polska Agencja Prasowa SA
17-11-2005, 22:16

Stany Zjednoczone potwierdziły w czwartek, że rozmawiają z Polską w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium elementów nowego systemu przeciwrakietowego.

Stany Zjednoczone potwierdziły w czwartek, że rozmawiają z Polską w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium elementów nowego systemu przeciwrakietowego.

    Według amerykańskich władz, ewentualna baza antyrakiet w Polsce, która zaczęłaby funkcjonowanie nie wcześniej niż w 2010 roku, byłaby pierwszym segmentem systemu, zlokalizowanym poza terytorium USA.

    Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa obrony nie wymieniają konkretnie żadnego z państw Bliskiego Wschodu lub Afryki, które mogłyby wystrzeliwać pociski balistyczne na Europę. Zaznaczają również, że nie oczekuje się rychłej decyzji w sprawie zainstalowania antyrakiet w Polsce.

    "Dyskusje (z Polską) są na etapie opracowywania koncepcji" - powiedziała rzeczniczka Pentagonu, podpułkownik lotnictwa Tracy O'Grady-Walsh.

    "Prowadzimy od trzech lub czterech lat szeroką dyskusję z naszymi sojusznikami w NATO, zachęcając Sojusz do rozszerzenia jego zgody na obronę przeciwrakietową, tak by odpowiadała pełnej skali zagrożenia wojsk, terytoriów i skupisk ludności" - dodała O'Grady-Walsh.

    Opracowywana obecnie amerykańska "tarcza antyrakietowa" ma w założeniu zestrzeliwać głowice bojowe pocisków balistycznych z "państw zbójeckich" w rodzaju Iranu czy Korei Północnej. Wbrew swym wcześniejszym planom Pentagon nie zdołał doprowadzić tego systemu do gotowości operacyjnej w 2004 roku, a znaczna częśćeksperymentalnych przechwytywań makiet głowic była nieudana. W bazie Vandenberg w Kalifornii i w Fort Greeley na Alasce zainstalowano już co prawda wyrzutnie antyrakiet, ale system jako całość jeszcze nie działa.

    Według amerykańskich władz, ewentualna baza w Polsce chroniłaby przed zagrożeniem rakietowym z Bliskiego Wschodu i Afryki, przy czym jej projekt nie zakładałby przechwytywania pocisków balistycznych z Azji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / USA potwierdzają, że rozmawiają z Polską na temat antyrakiet