Czytasz dzięki

USA: rozmowy z Koreą Płn. tylko w ramach negocjacji 6-stronnych

PAP
opublikowano: 06-09-2009, 09:05

Specjalny wysłannik Białego Domu do Korei Płn. Stephen Bosworth podkreślił w niedzielę, że USA podejmą dialog z Phenianem tylko w ramach negocjacji sześciostronnych, które mają skłonić Korę Płn. do  rezygnacji z programu zbrojeń nuklearnych - poinformowała agencja Yonhap.

"Jesteśmy gotowi zaangażować się w relacje dwustronne z Koreą, Płn. ale wyłącznie w kontekście rozmów sześciostronnych" powiedział dziennikarzom Bosworth, pod koniec trzydniowej wizyty w Seulu.

Wysłannik Białego Domu, który odwiedził wcześniej Pekin, odbywa podróż do trzech krajów azjatyckich, gdzie prowadzi konsultacje w sprawie ponownego zaangażowania Phenianu w rozmowy na temat rozbrojenia. Z Seulu Bosworth uda się do Japonii.

Korea Płn. zerwała rozmowy z USA, Chinami, Koreą Płd., i Rosją w proteście przeciw rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która potępiła test nuklearny oraz wystrzelenie rakiet balistycznych przez Phenian - przypomina agencja Kyodo.

W sobotę Bosworth spotkał się z głównym wysłannikiem Korei Płd. do spraw broni nuklearnej, Wi Sung Laciem; politycy starali się wypracować wspólną odpowiedź na "dwutorową" taktykę Północy, która stosuje wobec adwersarzy na przemian groźby i gesty pojednawcze - poinformowała agencja Yonhap.

Po tygodniach pozornych ustępstw Północy, do których można zaliczyć uwolnienie dwóch amerykańskich dziennikarek więzionych przez Phenian, północnokoreański reżim ogłosił w piątek, że bliski jest zakończenia programu wzbogacania uranu. Ostrzegł też, że jest teraz gotów "zarówno do dialogu jak i sankcji", dodając: "Jeśli niektórzy stali członkowie (RB ONZ) życzą sobie przedłożyć sankcje nad dialog, odpowiemy wybierając najpierw naszą (taktykę) nuklearnego odstraszania zanim podejmiemy z nimi dialog".

Zanim opuścił Pekin Bosworth powiedział, że nie planuje w tej chwili podróży do Korei Płn., potwierdził jednak, że Phenian wystosował do niego zaproszenie.

Korea Płn. zabiega o nawiązanie rozmów dwustronnych z USA, ale Bosworth powtarza, chętnie podejmie taki dialog, pod warunkiem, że będzie on częścią rozmów sześciostronnych.

Wysłannik USA podkreślił też, że zanim podjęte zostaną próby wznowienia rozmów sześciostronnych, Korea Płn. musi się jeszcze wytłumaczyć ze swego tajnego programu wzbogacania uranu, który postrzegany jest przez analityków jako instrument wywierania presji na państwa regionu.

Do niedawna amerykańscy eksperci od broni masowego rażenia wyrażali przekonanie, że Phenian daleki jest jeszcze od zrealizowania programu wzbogacania uranu, a zakończenie takiego projektu zajęłoby mu jeszcze wiele lat.

Piątkowe oświadczenie Północy, o tym że program wzbogacania uranu jest niemal zrealizowany zaalarmowało kraje zachodnie, które obawiają się, że wzmocni to współpracę Phenianu z Iranem, oraz skłonić może do zbliżenia z Koreą Płn. państwa zainteresowane rozpoczęciem własnych programów budowy broni nuklearnej - podkreśla agencja Reutera

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane