USA: Senat przyznał Bushowi nowe fundusze na wojnę w Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 18:28

Senat USA uchwalił w piątek przyznanie administracji dalszych 50 miliardów dolarów na wojnę w Iraku iAfganistanie. Koszty obu wojen wzrosły tym samym już do ponad 350 mld dolarów.

Senat USA uchwalił w piątek przyznanie administracji dalszych 50 miliardów dolarów na wojnę w Iraku iAfganistanie. Koszty obu wojen wzrosły tym samym już do ponad 350 mld dolarów.

    Fundusze zawarte w ustawie o budżecie Pentagonu na rok podatkowy 2006 uchwalono jednomyślnie 97:0 (trzech senatorów nie głosowało). Senat będzie jeszcze musiał uzgodnić wspólną wersję ustawy z Izbą Reprezentantów, gdzie przyznano na razie rządowi o 5 miliardów dolarów mniej.

     Jak powiedział republikański przewodniczący senackiej podkomisji ds. budżetu obronnego Ted Stevens, uchwalone 50 miliardów dolarów wystarczy prawdopodobnie na pokrycie kosztów operacji w Iraku tylko do połowy przyszłego roku. W maju lub czerwcu potrzeba będzie jeszcze więcej funduszy.

    Jak przewidują eksperci, do końca 2010 roku koszty wojny przekroczą 570 miliardów dolarów - i to przy założeniu, że wojska będą do tego czasu stopniowo wycofywane z Iraku. Na operację iracką wydaje się 6 mld dolarów miesięcznie. Wojna w Afganistanie kosztuje miliard dolarów na miesiąc.

     Tymczasem w USA rośnie deficyt budżetowy, a Amerykanie - jak wynika z sondaży - są coraz bardziej zniechęceni wojną w Iraku. Kosztowała ona już życie prawie 2000 żołnierzy.

     W ustawie budżetowej uchwalonej przez Senat zawarto także poprawkę zabraniającą wojsku w Iraku okrutnego traktowania jeńców wojennych.

     Poprawka uchwalona z inicjatywy republikańskiego senatora Johna McCaina - bohatera wojny wietnamskiej i długoletniego, poddawanego torturom więźnia Vietcongu - nakazuje armii amerykańskiej ścisłe przestrzeganie przepisów o obchodzeniu się z jeńcami, zawartych w jej regulaminach.

     Przeciwko tej poprawce głosowało w środę 9 senatorów republikańskich. Biały Dom zapowiedział zawetowanie całej ustawy, jeżeli poprawka nie zostanie usunięta na konferencji Senatu i Izby Reprezentantów, gdzie ustala się wspólne wersje ustaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane