USA: Senatorowie przestrzegają Europę przed zniesieniem embarga na broń do Chin

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2005, 17:10

Prominentni amerykańscy senatorowie z obu partii zagrozili sankcjami państwom europejskim, jeżeli zniosą one - jak zapowiadają - embargo na broń do Chin obowiązujące od czasu masakry na placu Tienanmen w 1989 roku.

Prominentni amerykańscy senatorowie z obu partii zagrozili sankcjami państwom europejskim, jeżeli zniosą one - jak zapowiadają - embargo na broń do Chin obowiązujące od czasu masakry na placu Tienanmen w 1989 roku.

    Po spotkaniu we wtorek z prezydentem George'em W. Bushem, czołowi członkowie senackiej Komisji Spraw Zagranicznych zapowiedzieli uchwalenie restrykcji na sprzedaż supernowoczesnych technologii do Europy.

    Jak powiedział republikański przewodniczący tej komisji Richard Lugar, na zniesienie embarga Kongres zareaguje "zakazem udostępniania Europejczykom wielkiej liczby technologii, materiałów i produktów". Plany uchylenia embarga skrytykował też demokratyczny senator Joe Biden.

    Rząd i Kongres USA obawiają się, że europejska broń i technologie znacznie wzmocnią chińskie siły zbrojne, co zachęci Chiny do inwazji na Tajwan.

    Jak ocenia amerykański wywiad, intensywne zbrojenia Chin w ostatnich latach sprawiają, że Stanom Zjednoczonym coraz trudniej będzie zareagować na ewentualny chiński atak na Tajwan.

    Pentagon najbardziej obawia się eksportu do Chin europejskich radarów i systemów telekomunikacyjnych.

    W ostatnich latach Chiny rozbudowały zwłaszcza swoją flotę wojenną zwiększając jej zdolności skutecznego desantu na Tajwan. Zbudowano m.in. 23 nowe okręty-amfibie do przewożenia czołgów i transporterów opancerzonych oraz 13 nowych okrętów podwodnych.    USA deklarują wierność polityce "jednych Chin", czyli nieuznawania Tajwanu jako odrębnego, niepodległego kraju, ale jednocześnie na mocy ustawy Kongresu pomagają w rozbudowie tajwańskich sił zbrojnych.

    Rząd amerykański nie określa co zrobiłby na wypadek inwazji Chin na Tajwan. Pod koniec lat 90., kiedy Chińczycy zaczęli koncentrować wojska u wybrzeży Cieśniny Tajwańskiej, ówczesny prezydent USA Bill Clinton wysłał w ten region lotniskowiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / USA: Senatorowie przestrzegają Europę przed zniesieniem embarga na broń do Chin