Czytasz dzięki

Uspokojenie na parkietach

Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 02-07-2015, 18:02

Dzisiejsza sesja przyniosła uspokojenie po bardzo zmiennym handlu w pierwszych trzech dniach tygodnia. Mniejsze wahania zbiegły się w czasie z brakiem nowych doniesień z Aten, a uwaga inwestorów przesunąć się mogła w kierunku ważnych comiesięcznych danych z amerykańskiego rynku pracy.

Same dane z USA lekko rozczarowały, szczególnie że po pozytywnym zaskoczeniu ze strony raportu ADP inwestorzy liczyli na podobny krok ze strony oficjalnej publikacji. Tego się jednak nie doczekali, a sama informacja o wzroście miejsc pracy o 223 tys. okraszona była negatywnymi rewizjami z poprzednich miesięcy. Oczywiście to nie były złe dane, skoro po raz kolejny przekroczony został newralgiczny poziom 200 tys., spodziewano się po prostu lepszych. Pozytywnie zaskoczyła jedynie najniższa od siedmiu lat stopa bezrobocia, ale wynikało to wyłącznie ze spadku aktywności zawodowej do nowego minimum od lat 70-tych. Gdyby nie ta ponura statystyka, bezrobocie by wzrosło. Po negatywnej stronie zapisał się z pewnością fakt braku wzrostu płacy godzinowej w miesiącu czerwcu względem maja. Ekonomiści od wielu kwartałów wyczekują większych podwyżek wynagrodzeń, które zdynamizowałyby popyt wewnętrzny i podniosły niską inflację. Byłoby to jednak równoznaczne z potrzebą podwyżek stóp, a dzisiejsze dane na rychłą tego konieczność nie wskazywały. Właśnie z tego powodu, szczególnie na GPW, reakcja powinna być pozytywna i rzeczywiście zaobserwowaliśmy wzrosty, ale w skromnej skali. Popyt wciąż hamowała niepewność co do greckich wydarzeń.

Żadne nowe istotne wiadomości w temacie Grecji dzisiaj się nie pojawiły. Wszyscy już czekają na referendum, po którym wznowione zostaną negocjacje z wierzycielami i to niezależnie od wyniku niedzielnego głosowania. Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie zwiększyło się prawdopodobieństwo zwycięstwa opcji „tak”, na co wpływ ma rosnące niezadowolenie związane z zamknięciem banków. Zresztą to niezadowolenie zaczyna obracać się przeciwko rządowi, który wybrany był po to, by poprawić sytuację Greków. Jak na razie sytuacja rozwinęła się w kierunku zgoła przeciwnym. Wszystko to z punktu widzenia inwestorów jest pozytywem, gdyż pozycja negocjacyjna premiera Tsiprasa maleje, a nie kto inny, jak on, był winny spadkom indeksów z początku tego tygodnia.       

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane