Uwaga na depozyty pochodnych z GPW

opublikowano: 19-06-2016, 22:00

Za trzy dni referendum w sprawie brexitu. W ostatniej chwili mogą zmienić się depozyty na kontrakty z GPW. Nie jest to jednak przesądzone.

Ze względu na tzw. dźwignię rynek forex jest najbardziej ryzykownym sposobem zarabiania pieniędzy na rynku finansowym? Niekoniecznie. W związku z brytyjskim referendum na temat wyjścia z Unii Europejskiej brokerzy foreksowi od kilku dni podnosili depozyty zabezpieczające. Tymczasem depozyty dla pochodnych z Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) nie drgnęły.

W efekcie depozyt właściwy dla kontraktu terminowego na euro wynosi 3,3 proc., podczas gdy będąca jego odpowiednikiem foreksowa para EUR/PLN wymaga niekiedy 5 proc. depozytu. Dla klienta domu maklerskiego w obu przypadkach ryzyko jest podobne. Zmiana kursu może skonsumować pieniądze na rachunkach osób mających otwarte pozycje, a nawet doprowadzić do debetów. Różnica polega na tym, że na foreksie kurs zmienia się przez całą dobę, a na GPW debet może być efektem tzw. luki, czyli różnicy między kursem zamknięcia 23 czerwca a otwarcia 24 czerwca.

Jedni myślą, inni nie

„W związku z planowanym na 23 czerwca referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej należy spodziewać się zwiększonej zmienności rynku, skutkującej istotnym wzrostem ryzyka inwestycyjnego, szczególnie w zakresie inwestycji na rynku derywatów. Informujemy, że Dom Maklerski mBanku rozważa podwyższenie w najbliższych dniach wartości depozytów wymaganych dla instrumentów pochodnych” — poinformował swoich klientów mBank.

Do piątkowego wieczora żadna decyzja jednak nie zapadła. Instytucja nie chciała się też na ten temat wypowiadać. Dariusz Szwed, zastępca dyrektora domu maklerskiego Banku Zachodniego WBK, poinformował nas w piątek, że tam jeszcze nie myślano nad podobnym ruchem. W Noble Securities i DM Banku Ochrony Środowiska nie dostrzega się jego potrzeby.

— W przypadku foreksu występuje znacznie większa dźwignia niż na pochodnych z GPW — podkreśla Marek Pokrywka z DM BOŚ. Jest w tym sporo prawdy. Nawet po podwyżkach trudno znaleźć depozyt foreksowy przekraczający 5 proc. Depozyt właściwy na kontrakt oparty na WIG20 to 7,3 proc. W przypadku pochodnych akcyjnych — 6,4 proc. (instrument oparty na kursie PZU) po 22,1 proc. (CD Projekt). Dla instrumentów opartych na walutach jest to 3,3-5,2 proc. — W przypadku kontraktu na euro można by się zastanowić nad zmianą depozytu, w pozostałych przypadkach zakres jednodniowej zmiany ceny nie powoduje konieczności podwyższania depozytu — uważa Marek Pokrywka.

Kto odpowiedzialny

Przy otwarciu pozycji na GPW brokerzy pobierają depozyt wstępny. Kwota ta bywa wyższa od depozytu właściwego. Wysokość tego ostatniego określa Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych (KDPW). Jego decyzja mogłaby podnieść depozyty u wszystkich brokerów. W piątek KDPW nie palił się jednak do zmian.

— Izba rozliczeniowa KDPW_CCP na bieżąco monitorujesytuację na rynku, stosując międzynarodowe standardy zarządzania ryzykiem, które są tak zaprojektowane, aby były odporne na wahania rynkowe. Jeśli pojawiłyby się jakieś niepokojące sygnały i dane rynkowe, izba odpowiednio wcześnie podejmie adekwatne działania. Stosowane rozwiązania są zgodnie z wymogami europejskiego rozporządzenia EMIR (regulującego funkcjonowanie izb rozliczeniowych w UE), na gruncie którego izba rozliczeniowa KDPW_CCP uzyskała autoryzację — wyjaśnia Dariusz Marszałek, rzecznik KDPW. KDPW rozlicza system depozytów na poziomie poszczególnych biur maklerskich. To one muszą pokryć ewentualne debety w KDPW, będące konsekwencją debetów swoich klientów. Jak i kiedy ściągną pieniądze od klientów — to ich problem.

Z tego powodu podniesienie depozytów właściwych przez KDPW niewątpliwe byłoby dla nich wygodne. Podniesienie depozytu przez konkretne biuro maklerskie mogłoby bowiem nie być najlepiej odebrane przez klientów, gdyby luki nie było albo okazała się stosunkowo niewielka. Poza tym, część domów maklerskich ma tak sformułowane umowy z klientami, że samodzielne podwyższenie depozytów wymagałoby aneksowania tych umów. W krótkim czasie jest to nierealne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Uwaga na depozyty pochodnych z GPW