Value4Capital stawia na usługi

opublikowano: 16-01-2018, 22:00

Fundusz, który przymierza się do sprzedaży Konsalnetu, zebrał 75 mln EUR od inwestorów i zamierza inwestować w usługi dla biznesu

Fundusze private equity coraz chętniej inwestują pieniądze w Polsce i Europie Środkowej. Według danych Invest Europe, w 2016 r. kwota inwestycji w regionie sięgnęła 1,6 mld EUR i była najwyższa od 2009 r.

POWRÓT DO ZAKUPÓW:
POWRÓT DO ZAKUPÓW:
Value4Capital, w którym partnerem jest Jacek Pogonowski, ostatni raz zainwestował w nową spółkę w 2012 r., gdy wszedł do Home.pl. Teraz, z nowymi pieniędzmi od inwestorów w portfelu, fundusz znów ma zamiar kupować.
Marek Wiśniewski

W Polsce było to 725 mln EUR. Dokładnych danych za 2017 r. jeszcze nie ma, ale zamknięcie bardzo dużych transakcji przejęcia Allegro i Żabki sprawiło, że ubiegłoroczny wynik był jeszcze lepszy. W tym roku, jak pisaliśmy w „PB”, na horyzoncie pojawiła się już jedna bardzo duża potencjalna transakcja — przejęcie części aktywów Romana Karkosika przez fundusz Advent. Dużo dzieje się też w przypadku mniejszych spółek i lokalnych funduszy.

Świeże pieniądze

Value4Capital, który w 2011 r. wyszedł ze struktur grupy Amundi (zarządzającej wówczas połączonymi aktywami Societe Generale i Credit Agricole), rusza właśnie z inwestycjami w ramach funduszu V4C Poland Plus — pierwszego, który zebrano po „przejściu na swoje”.

— Pod koniec 2017 r. zamknęliśmy nowy fundusz, zbierając na inwestycje 75 mln EUR. Do końca tego roku planujemy zebrać drugie tyle, prowadzimy w tej sprawie rozmowy z inwestorami krajowymi i zagranicznymi. Zamierzamy inwestować w spółki średniej wielkości o ugruntowanej pozycji, z potencjałem do konsolidacji, działające głównie w segmencie usług dla biznesu, który ma duży potencjał wzrostu, a jednocześnie jest bardzo rozdrobniony. Mamy już na oku kilka firm, przyglądamy się też spółkom z warszawskiej giełdy — mówi Jacek Pogonowski, jeden z trzech partnerów w Value4Capital.

Na pojedynczą transakcję fundusz może przeznaczać od 20 do 100 mln zł. Największymi inwestorami nowego funduszu są Europejski Fundusz Inwestycyjny wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

— Jedną trzecią pieniędzy pozyskaliśmy od inwestorów krajowych. To dobry znak, świadczący o dojrzewaniu polskiego rynku private equity. Jego słabością przez lata było to, że fundusze nie były w stanie pozyskać finansowania w kraju i opierały się niemal w całości na inwestorach zagranicznych, którym trzeba było tłumaczyć, dlaczego przychodzimy po pieniądze na polskie spółki do nich, a nie do Polaków — mówi Jacek Pogonowski.

Wyjście na raty

Fundusz V4C Polska Plus będzie inwestował nie tylko w polskie spółki. — Mamy już doświadczenia na rynku rumuńskim, który również jest bardzo atrakcyjny. Możemy też inwestować w krajach bałtyckich, a także innych państwach regionu należących do Unii Europejskiej, np. w Czechach i na Słowacji, jeśli znajdziemy tam dobre okazje inwestycyjne — mówi Jacek Pogonowski.

Value4Capital w przeszłości był inwestorem m.in. Home.pl oraz rumuńskiej sieci szpitali i klinik MedLife. W jego portfelu pozostaje jedna spółka — Konsalnet, który miał zostać sprzedany już w ubiegłym roku chińskiej grupie China Security & Fire. Umowę podpisano, ale wartą ponad 100 mln EUR transakcję zablokowały chińskie władze.

— Chcemy sprzedać Konsalnet w tym roku. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, jaką formułę transakcji wybierzemy. W grę wchodzi debiut na giełdzie — złożyliśmy w ubiegłym roku prospekt w KNF i teraz go aktualizujemy. Wróciliśmy też do rozmów z innymi potencjalnymi inwestorami. Decyzja może zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, ale nie spieszymy się ze sprzedażą. Nie musimy wycofywać się z Konsalnetu już teraz — mówi Jacek Pogonowski. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane