Vercom rozpędził się w akwizycjach

opublikowano: 08-07-2021, 20:00

Giełdowa spółka wydała w dwa dni prawie 40 mln zł na przejęcia w komunikacji push oraz e-mail. A to dopiero początek – w ciągu roku może wyłożyć na akwizycje jeszcze ponad 200 mln zł.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak przejęcie FreshMaila i PushPushGo komentuje Tomasz Pakulski, członek zarządu Vercomu
  • jakie oczekiwania spółka wiąże z tymi akwizycjami
  • jak ocenia je analityk

Wtorkowe przejęcie przez notowany na GPW Vercom spółki FreshMail wpisuje się w jego akwizycyjne zapowiedzi. Zaskoczeniem mogło być zrealizowanie kolejnej transakcji już następnego dnia. Za 9,4 mln zł kupił 67,4 proc. udziałów w krakowskiej firmie PushPushGo, co daje wycenę na poziomie 14 mln zł.

Przejęcie lidera web pushu

Vercom oferuje platformę w modelu CPaaS (Communications Platform-as-a-Service) umożliwiającą zautomatyzowany kontakt z klientami m.in. poprzez SMS, komunikatory i mejle. Dzięki najnowszej transakcji dołączył nową formę komunikacji.

– PushPushGo jest w Polsce liderem usług w kanale web push, czyli powiadomień w przeglądarkach wykorzystywanych m.in. przez serwisy informacyjne oraz e-sklepy. Ma też mocną pozycję w Europie Środkowej i Wschodniej, szczególnie prężnie rozwija się na Bałkanach. Część naszych klientów już korzysta albo poszukuje tego rozwiązania – wyjaśnia Tomasz Pakulski, członek zarządu Vercomu.

Duży wzrost:
Duży wzrost:
Vercom, w którego zarządzie zasiada Tomasz Pakulski, prawie podwoił przychody w 2020 r. – uwzględniając przejęcie jesienią ProfiSMS – do 143,6 mln zł. Zysk zwiększył o ponad połowę – netto do 23 mln zł, a EBITDA do 31,2 mln zł.
materiały prasowe

PushPushGo na szybkim wzroście

Vercom nie jest pierwszym inwestorem spółki, pozyskała m.in. w 2018 r. od funduszu bValue 2 mln zł. Poza nowym udziałowcem pozostałymi zostają tylko założyciele. Vercom zapewnił sobie opcję objęcia pełnego pakietu, ale motywuje twórców firmy do rozwoju biznesu, co oznacza, że przy wykupie pozostałych udziałów ich wartość będzie pewnie większa niż dzisiaj.

PushPushGo miał w 2020 r. 3,3 mln zł przychodów (+51,5 proc. r/r) oraz 0,5 mln zł zysku netto i 0,6 mln zł operacyjnego, czyli ok. 200 tys. mniej niż w 2019 r. Wśród jego ponad 150 klientów są McDonald’s, Pandora oraz TUI.

– Zamierzamy co najmniej utrzymać tempo rozwoju spółki, zwłaszcza że w tym roku nie zwalnia i pozyskuje kolejnych klientów – mówi menedżer.

Synergia w poszerzeniu bazy klientów

Natomiast zakup za 27,8 mln zł (plus do 2 mln zł premii wynikowej w latach 2021-2022) 100 proc. udziałów we FreshMailu dotyczy komunikacji mejlowej. Wiąże się z powiadomieniami transakcyjnymi, bliskich Vercomowi, oraz marketingiem, np. newsletterami – liderem w Polsce jest Freshmail. W gronie ponad 6,5 tys. jego klientów są Decathlon, Multikino i Orange. Vercom dostrzega trend korzystania z kanałów komunikacyjnych w ramach jednej platformy, co pozwala m.in. ograniczyć liczbę podmiotów przetwarzających dane, a to ma znaczenie dla bezpieczeństwa.

– Dzięki transakcji prawie podwajamy bazę klientów, co przekłada się na mocną synergię w zakresie sprzedaży komplementarnych kanałów komunikacji. 25 proc. przychodów uzyskujemy z klientów korzystających z co najmniej dwóch kanałów komunikacji i chcemy przynajmniej utrzymać ten poziom – stwierdza Tomasz Pakulski.

Dofinansowany projekt większego bezpieczeństwa

FreshMail zwiększył w 2020 r. sprzedaż o ok. 8 proc. do 14 mln zł i stał się rentowny – wypracował ok. 2,5 mln zł zysku operacyjnego. Vercom chce rozwijać go na obu poziomach, a pomoże w tym m.in. realizacja wartego 10,9 mln zł projektu SendGuard – dofinansowanego przez NCBR 6,5 mln zł. Rozpoczęte w listopadzie 2019 r. prace mają trwać 33 miesiące.

– W komunikacji mejlowej wyzwaniem są stale rosnące wymagania zabezpieczeniowe operatorów skrzynek. Projekt zakłada zwiększenie ochrony wysyłanych wiadomości, a w efekcie skuteczniejsze docieranie do odbiorców – wyjaśnia Tomasz Pakulski.

Ponad 200 mln zł na kolejne akwizycje

Vercom zatrzyma w obu firmach zarządzających i zespół –70 osób w FreshMailu i 30 w PushPushGo. Łącznie niemal podwoi zatrudnienie. Efekty z przeorganizowania przedsiębiorstw będą się pojawiały stopniowo.

Spółka do otrzymanych 180 mln zł z emisji akcji chce pozyskać ok. 70 mln zł finansowania dłużnego. Większość z tych 250 mln zł planuje wydać na przejęcia mniej więcej do połowy 2022 r., ponieważ widzi dobry czas na konsolidowanie jednokanałowych firm.

– W akwizycjach kierujemy się znaczącym poszerzeniem klientów w Polsce – przykład FreshMail – ekspansją nowego rynku – czeski ProfiSMS – lub dodaniem nowego kanału – jak z PushPushGo. Dostrzegamy możliwość poszerzenia oferty m.in. w obszarze technologii RCS, zwanej następcą SMS, w kanale głosowym – mówi Tomasz Pakulski.

Okiem analityka
Z myślą o teraźniejszości i przyszłości
Konrad Księżopolski
szef działu analiz Haitong Banku

Obydwie akwizycje są ciekawe dla Vercomu. Najwięcej przychodów generuje z komunikatów SMS i e-mail, kanały push oraz komunikatory stanowią niewielką część, ponieważ to rynki na wczesnym etapie rozwoju, ale w związku z tym z największym potencjałem wzrostu. W przypadku FreshMaila chodzi więc o umocnienie się w lukratywnym i wysokomarżowym segmencie komunikatów mejlowych, a w PushPushGo budowę pozycji na obiecującym rynku komunikatów push.

Zapłacone ceny są akceptowalne. Wskaźnik EBIT jest wyższy w drugiej z tych transakcji, ale wynika m.in. z ciekawszych perspektyw produktu. Vercom ma międzynarodowe ambicje, a obie przejęte spółki koncentrują się na polskich klientach, dlatego kolejnych akwizycji może dokonać za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane