VI Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej

opublikowano: 19-11-2020, 14:55
aktualizacja: 19-11-2020, 15:43

Polski Fundusz Rozwoju obiecuje MSP w styczniu kolejną tarczę. Dlatego planuje kolejną emisję obligacji na około 5 mld zł.

Podczas debaty otwierającej VI Kongres Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej eksperci zastanawiali się, jak w przyszłym roku przywrócić gospodarkę na ścieżkę wzrostu, równocześnie ograniczając wsparcie państwa i przerzucając ciężar finansowania na sektor komercyjny.

- Podczas pierwszej fali kryzysu spowodowanego COVID-19 mieliśmy do czynienia z bezprecedensową pomocą państwa skierowaną do firm w postaci tarczy. Teraz chcemy, by stopniowo, gdy firmy zaczną podejmować odważniejsze decyzje inwestycyjne, to banki finansowały odbudowę gospodarki – mówił Paweł Borys, szef PFR.

Deklarował, że dopóki będzie utrzymywało się podwyższone ryzyko, firmom nadal będą udzielane gwarancje kredytowe. Wszystko po to, by finansowanie było dostępne i tanie.

Profesor Leszek Pawłowicz, dyrektor Gdańskiej Akademii Bankowej, zwracał uwagę, że banki same nie są w komfortowej sytuacji. Utrzymujące się niskie stopy procentowe negatywnie wpływają na wyniki finansowe. Spowolnienie gospodarcze także nie sprzyja wzrostowi sprzedaży produktów finansowych. Do tego na rynku cały czas panuje niepewność i nie ma gwarancji szybkiego odbicia gospodarczego. Dlatego sektor finansowy musi zachować daleko idąca ostrożność.

– Przy wspieraniu sektora przedsiębiorstw kluczowa jest współpraca pomiędzy PFR, BGK i bankami – podkreślał prof. Leszek Pawłowicz.

- Banki komercyjne przede wszystkim odpowiadają przed inwestorami. Dlatego muszą przynosić zysk i ostrożnie ważyć ryzyko. Ale odpowiadamy także przed klientami. Musimy być dla nich wsparciem zarówno w dobrych, jak i trudnych czasach. Naszą misją jest wspieranie gospodarki w horyzoncie wieloletnim – przekonywał Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

Przyznawał, że na razie firmy mają na kontach dużo pieniędzy z tarcz finansowych, co wpływa na słaby popyt na kredyty.

- Informacje o szczepiące na COVID-19 dają nadzieję na odbicie w przyszłym roku i przyspieszenie przez firmy inwestycji - dodawał Leszek Skiba.

W opinii Pawła Borysa, aktywniejsza polityka kredytowa ze strony banków przyda się w drugiej połowie przyszłego roku. W pierwszym nie spodziewa się gwałtownych zmian, bo firmy będą wciąż leczyły rany. Obecnie PFR zamierza dystrybuować tarczę finansową do dużych firm, do których ma trafić 25 mld zł.

– W styczniu planujemy tarczę dla MSP, które szczególnie ucierpiały w wyniku kryzysu. Dlatego myślimy o kolejnej emisji obligacji na 5 mld zł. Myślę, że dojdzie do niej w lutym – mówił szef PFR.

W tym roku w związku z tarczami fundusz wyemitował już obligacje na około 62 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane