Volkswagen inwestuje w zielony fundusz wspierany przez UE

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-11-2021, 07:29

Koncern Volkswagen nawiązał strategiczne partnerstwo z EIT InnoEnergy, funduszem transformacji energetycznej wspieranym przez Unię Europejską, informuje Reuters.

fot. Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Niemiecki producent samochodów zostanie jednym z udziałowców EIT InnoEnergy, ale nie ujawniono żadnych szczegółów dotyczących zarówno skali inwestycji, jak i wielkości udziałów.

Fundusz EIT zainwestował już 560 mln EUR w proekologiczne projekty i posiada udziały w około 300 grupach zajmujących się „zieloną transformacją”. W jego portfelu są m.in. szwedzki producent ogniw akumulatorowych Northvolt, przedsiębiorstwo stalowe H2 Green Steel i kopalnia litu Vulcan Energy Resources. EIT finansuje startupy i przedsiębiorstwa, które aktywnie uczestniczą w transformacji energetycznej w kierunku dekarbonizacji i odchodzenia od paliw kopalnych.

Tymczasem już we wrześniu Volkswagen informował o planach stworzenia własnego funduszu venture capital o wartości 300 mld EUR, który miałby być wehikułem inwestycyjnym w projekty dekarbonizacji i startupy w tej dziedzinie.

Niemiecki gigant, który chce stać się największym na świecie producentem pojazdów elektrycznych do 2025 r. posiada już 20 proc. udziałów w Northvolt, a poprzez swoją jednostkę ciężarową Scania zainwestował również w H2 Green Steel, którą wspierają m.in. Mercedes-Benz, założyciel Spotify Daniel Ek i współzałożyciel Northvolt Vargas Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane