W 2016 roku bitcoin będzie rekordowo drogi

opublikowano: 23-12-2015, 08:53

W przyszłym roku bitcoin będzie rekordowo drogi, bo jego podaż będzie wolniej rosła, informuje Reuters.

Najpopularniejszy na świecie wirtualny pieniądz jest kreowany w procesie tzw. wydobywania, polegającym na rozwiązywaniu co 10 minut matematycznych działań przez komputery. Pierwszy, który to zrobi, jest nagradzany 25 nowymi bitcoinami, obecnie wartymi ok. 11 tys. USD. Zgodnie z zasadami ta nagroda jest obniżana o połowę mniej więcej co cztery lata. Kolejny raz stanie się to w lipcu 2016 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Łączna ilość bitcoinów, które mogą powstać, jest ograniczona do 21 mln. Obecnie jest ich ok. 15 mln, ale osiągnięcie docelowej ilości, w związku ze spowolnieniem kreacji wirtualnego pieniądza, może zająć ok. 125 lat.

Daniel Masters, założyciel funduszu hedgingowego specjalizującego się w bitcoinie prognozuje, że jego kurs może testować w przyszłym roku maksima z 2013 roku, czyli ponad 1100 USD, a do końca 2017 roku wirtualny pieniądz może osiągnąć cenę nawet 4400 USD.

Masters uważa, że jedynie ograniczenie o połowę wypłaty dla kreatorów bitcoina spowoduje ok. 50 proc. wzrost jego kursu. 

- Gdyby OPEC jutro oświadczył, że za sześć miesięcy o połowę zmniejszy wydobycie ropy, cena ropy natychmiast by zareagowała. Ale rynek bitcoina wciąż jest bardzo młody i moim zdaniem nie uwzględnia w pełni w cenie tego czynnika - powiedział Reutersowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane