W 2040 roku będzie problem z wodą

opublikowano: 01-08-2014, 19:01

Jeśli nie zmienimy sposobu generowania elektryczności w 2040 roku będzie problem z wodą pitną, ostrzegają naukowcy z duńskiego Uniwersytetu Aarhus.

- Musimy zdecydować jak wykorzystać wodę w przyszłości. Czy chcemy ją spożytkować w elektrowniach, czy chcemy ją pić. Nie ma dostatecznie dużo wody, aby móc realizować oba te cele – powiedział prof. Benjamin Sovacool.

Zwrócił uwagę, że wykorzystanie wody w produkcji energii elektrycznej w tradycyjny sposób prowadzi do poważnych skutków.

- Jeśli nadal będziemy generować elektryczność wykorzystując wodę w systemach intensywnego chłodzenia jak to robimy obecnie do 2040 roku pojawi się poważne niebezpieczeństwo braku wody i jej jakości w Azji, Europie i USA – powiedział Sovacool. 
 
W większości miejsc świata największym konsumentem wody jest obecnie sektor energetyczny. Naukowcy odkryli, że większość systemów energetycznych nie wie obecnie ile wykorzystuje wody.
 
- To wielki problem, że sektor energetyczny nie wie nawet ile wody zużywa w rzeczywistości. Wraz z tym, że zasoby wody nie są nieograniczone, może to doprowadzić do poważnego kryzysu jeśli nikt nie zacznie działać odpowiednio wcześnie – powiedział Sovacool.
 
Naukowcy uważają, że rozwiązaniem jest zwiększenie inwestycji w energię solarną i wiatrową. Potrzebne jest także lepsze monitorowanie wykorzystania wody przez energetykę.
 
 

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.dk

Polecane