W. Brytania: Kupno komórki tylko za okazaniem dokumentów

PAP
19-10-2008, 17:29

Każdy nabywca telefonu komórkowego w W. Brytanii będzie musiał zarejestrować swoje dane osobowe w ogólnokrajowej bazie danych, okazując w tym celu w sklepie paszport lub inny dowód tożsamości - donosi tygodnik "Sunday Times", twierdząc, że takie są rządowe plany.

Według pisma jest to kolejnym przejawem systematycznego rozbudowywania prerogatyw inwigilacyjnych państwa wobec obywateli.

Proponowany rejestr z nazwiskami i adresami posiadaczy ok. 72 mln telefonów komórkowych byłby jednym z elementów znacznie większej bazy danych, tworzonej dla potrzeb walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną.

Przedstawiciele rządu, jak dowiaduje się tygodnik, omawiali sprawę rejestru z operatorami telefonii komórkowej.

Celem proponowanych posunięć jest ściślejsze monitorowanie ok. 40 mln aparatów komórkowych wykupionych w systemie prepaid.

Obecnie telefony komórkowe w systemie prepaid mogą być nabyte za gotówkę przez klientów nie ujawniających swojej tożsamości, co nie pozostawia śladu transakcji w rozliczeniach bankowych.

Brytyjski rząd przygotowuje projekt ustawy o łączności, dającej służbom specjalnym prawo gromadzenia zapisów rozmów telefonicznych, SMS-ów, e-maili i stron odwiedzanych w internecie w jednej, gigantycznej bazie danych (choć bez prawa wglądu w treść).

Celem wprowadzenia obowiązkowej rejestracji telefonów komórkowych jest usunięcie luki, pozwalającej użytkownikom zniknąć z "radaru" służb specjalnych. Monitorowanie numerów przez służby specjalne nie zdaje się na wiele, jeśli nie wiedzą one niczego o ich użytkownikach. (
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W. Brytania: Kupno komórki tylko za okazaniem dokumentów