W Bułgarii rekordowe zużycie i eksport energii

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-01-2006, 20:22

Silne mrozy spowodowały w Bułgarii rekordowe zużycie i eksport energii elektrycznej - poinformował w środę szef Bułgarskiej Spółki Elektrycznej (NEK) Lubomir Wełkow.

Silne mrozy spowodowały w Bułgarii rekordowe zużycie i eksport energii elektrycznej - poinformował w środę szef Bułgarskiej Spółki Elektrycznej (NEK) Lubomir Wełkow.

    We wtorek w Bułgarii wyprodukowano 8 tys. 200 megawatów energii - 6 tys. 900 na potrzeby kraju i 1 tys. 300 na eksport. Wewnętrzna konsumpcja była o 10 proc. wyższa w porównaniu z dniem 24 stycznia 2005 r., a eksport - o 30 proc. - powiedział Wełkow.

    Najwięcej energii wyeksportowano do Grecji i Serbii, mniej - do Macedonii i Rumunii. Zapotrzebowanie na bułgarską energię jest większe, lecz infrastruktura sąsiednich państw, zwłaszcza Macedonii i Serbii, nie pozwala na dostarczanie większych ilości - dodał.

    Szef spółki ocenia, że za rok Bułgaria nie będzie w stanie eksportować energii elektrycznej. Jak wyjaśnił, w końcu grudnia 2006 r. mają być zamknięte dwa starsze reaktory elektrowni atomowej w Kozłoduju, zapewniające około 80 proc. bułgarskiego eksportu prądu. Natomiast dwa bloki w największej ciepłowni Marica-Iztok środkowej części kraju będą remontowane.

    Bułgaria jest największym eksporterem prądu na Bałkanach i czwartym w Europie. W ubiegłym roku sprzedała 7,6 mld kilowatogodzin energii elektrycznej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane