W całym kraju obchody Święta Niepodległości

DI, IAR
opublikowano: 11-11-2007, 11:22

Dziś obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach pod rozbiorami, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy, jednak państwo nie było jeszcze w pełni zjednoczone, nie miało ustalonych granic. Obejmowało obszar około 140 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których mieszkało 14 i pół miliona ludzi.

89 lat temu, 11 listopada 1918 roku, Rada Regencyjna utworzona pod protektoratem dwóch byłych zaborców Austrii i Niemiec przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu, który dzień wcześniej powrócił z więzienia w Magdeburgu. Także, 11 listopada, Niemcy podpisały rozejm z aliantami w Compiegne pod Paryżem, co zakończyło I wojnę światową. Na ulicach Warszawy oraz innych polskich miast trwała spontaniczna akcja rozbrajania żołnierzy niemieckich, w której uczestniczyła ludność cywilna.  
   

11 listopada 1918 roku był nie tyle datą odzyskania pełnej  niepodległości, co dniem odrodzenia się ducha narodowego. Ucichły na jakiś czas spory o kształt Rzeczypospolitej, a dla jej dobra zwalczające się dotychczas ugrupowania potrafiły zawrzeć kompromis. Przed Polską i Polakami otworzyła się dziejowa szansa odbudowania silnego państwa liczącego się w Europie.
       

11 listopada nie od razu stał się świętem państwowym. Spory o datę odrodzenia państwa polskiego toczyły się przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Dopiero po zamachu majowym w 1926 roku, Józef Piłsudski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym świętem państwowym stał się 11 listopada. Obchodzono go uroczyście organizując nabożeństwa, akademie, defilady i odczyty.
        

W 1945 roku listopadowe święto zostało zniesione. W jego miejsce wprowadzono 22 lipca. Wraz z narastaniem opozycji wobec PRL, dzień 11 listopada stawał się coraz częściej okazją do demonstrowania społecznego oporu.
        

W 1981 roku po raz pierwszy w historii PRL władze państwowe złożyły 11 listopada wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a data ta została wpisana w kalendarz obchodzonych rocznic. W 1989 roku 11 listopada został przywrócony jako święto państwowe i dzień wolny od pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, IAR

Polecane