W ciągu kilku miesięcy stanowisko nadzoru w sprawie udzielania kredytów walutowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-12-2005, 14:41

W ciągu kilku miesięcy spodziewane jest stanowisko nadzoru bankowego w sprawie ograniczeń w udzielaniu przez banki kredytów walutowych - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

W ciągu kilku miesięcy spodziewane jest stanowisko nadzoru bankowego w sprawie ograniczeń w udzielaniu przez banki kredytów walutowych - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz.

Dyskusja nt. ograniczeń w udzielaniu kredytów walutowych na cele mieszkaniowe trwa między bankami a nadzorem od kilkunastu miesięcy.

"Pewne regulacje zostaną wprowadzone. Ale nie będzie to całkowity zakaz, raczej pewne dodatkowe wymogi" - powiedział Pietraszkiewicz. Pietraszkiewicz dodał, że w styczniu-lutym spodziewa się przekazania ze strony nadzoru propozycji, po których nastąpią konsultacje z bankami, a potem - w ciągu kilku miesięcy - wypracowanie ostatecznych rozwiązań "satysfakcjonujących dla wszystkich".

O propozycji wprowadzenia całkowitego zakazu udzielania kredytów w walutach informował kilka dni temu ZBP - przy czym podkreślał, że nie jest to stanowisko całego sektora bankowego. Innym wariantem jest wprowadzenie ograniczeń w udzielaniu takich kredytów. Nadzór bankowy informował z kolei, że całkowity zakaz nie jest rozważany.

Większość nowo udzielanych kredytów na cele mieszkaniowe to właśnie kredyty walutowe. Tymczasem kredytobiorcy w większości nie orientują się w ryzyku walutowym i nie zdają sobie sprawy z możliwości wzrostu miesięcznych rat spłaty kredytu w sytuacji osłabienia złotego wobec waluty kredytu, podkreślają niektórzy bankowcy.

Pietraszkiewicz zauważył, że w środowisku bankowym przeważa pogląd, iż klienci indywidualni powinni zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do kredytów walutowych. Zapewnił, że nie jest to "złośliwość" banków, które chcą przypomnieć, że Polacy zarabiają w złotych i nie ma powodu, by zadłużali się w innej walucie.

Z comiesięcznych badań Instytutu Pentor dla ZBP wynika, że w grudniu wzrostu udzielanych kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych spodziewa się 70 proc. placówek bankowych (spadek o 3 pkt w porównaniu z listopadem), 6 proc. przewiduje spadek (o 5 pkt proc. więcej niż przed miesiącem), a 24 proc. nie przewiduje zmiany (spadek o 2 pkt proc.).

Wzrostu udzielanych kredytów w walutach obcych spodziewa się 28 proc. ankietowanych placówek (spadek o 3 pkt wobec listopada), spadku - 19 proc. (bez zmian), zaś 53 proc. uważa, że zmiany nie będzie (wzrost o 2 pkt proc.).

Prezes Instytutu Pentor Eugeniusz Śmiłowski zwrócił uwagę, że badanie przeprowadzano jeszcze przed rozpoczęciem dyskusji o możliwości całkowitego zakazu udzielania kredytów w walutach obcych. Dodał, że "zawierucha z kredytami walutowymi może pogorszyć wizerunek bankowości".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane